Iniciativni odbor pripravlja ustavno presojo zakona

Iniciativni odbor peticije proti davku na nepremičnine - ta ima doslej več kot 80.000 podpisnikov - pripravlja zahtevo za ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine. Za to so se odločili na osnovi preliminarnega ustavno-pravnega mnenja, ki ga je iniciativni odbor že prejel in ki potrjuje upravičenost dvoma v ustavnost tega zakona.

Peticija proti davku na nepremičnine ima doslej več kot 80.000 podpisnikov Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Peticija proti davku na nepremičnine ima doslej več kot 80.000 podpisnikov Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > “Zakon o davku na nepremičnine je po oceni podpisnikov peticije nepravičen in ustavno-pravno sporen v več pogledih, predvsem zato, ker bo davek temeljil na marsikje netočnih in nepravilnih evidencah nepremičnin pri Geodetski upravi RS in ker ne omogoča pritožbe,” so danes sporočili iz iniciativnega odbora peticije.

Prvopodpisnika peticije predsednik SLS Franc Bogovič ter podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) in predsednik upravnega odbora zbornice Branko Meh poudarjata, da je zakon treba ustaviti, preden stopi v veljavo.

Veto neuspešen, vlada gluha, koalicija nema

Ker to ni uspelo državnemu svetu z odložilnim vetom in ker je bila vlada po njihovih pojasnili “gluha za vsa opozorila pobudnikov peticije”, vladajoča koalicija v državnem zboru pa “nema pri obrazložitvah glasov ob ponovnem glasovanju o zakonu”, je čas, da zakon z ustavnega vidika preuči ustavno sodišče.

Prvopodpisniki peticije so pred dnevi tudi naslovili prošnjo za sprejem pri predsedniku republike Borutu Pahorju, da bi mu predstavili razloge za nasprotovanje temu zakonu. Pahor je, kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, pripravljen slišati “glas 80.000 slovenskih državljank in državljanov - podpisnikov pod peticijo proti davku na nepremičnine, kar je največje število ljudi, podpisanih pod kakršnokoli peticijo v samostojni Sloveniji”. Tako se bodo prvopodpisniki peticije s predsednikom Pahorjem srečali v torek.

Poleg Bogoviča in Meha so med prvopodpisanimi pod peticijo med drugim župan Litije Franci Rokavec (tudi predsednik iniciativnega obora peticije), predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj in predsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Andrej Berdajs.

Podpise še zbirajo

Prvopodpisniki peticije ljudi še vedno vabijo k oddaji podpisa proti nepremičninskemu davku - svoj podpis lahko oddajo na spletni strani www.nepremicninski-davek.org.

Državni zbor je zakon o davku na nepremičnine po vetu državnega sveta znova sprejel 29. novembra. Zakon bo uveljavljen s 1. januarjem 2014 in bo nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, davek od premoženja, pristojbino za vzdrževanje gozdih cest ter davek na nepremičnine večje vrednosti.

Davek - pričakovani skupni priliv na letni ravni je okoli 400 milijonov evrov - se bo polovično delil med državo in občinami Izjema bodo prva tri leta, ko bo v celoti prihodek države, občine pa bodo prejele enak znesek, kot so ga obračunale za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča za leto 2012.

Davčna osnova bo posplošena tržna vrednost, navedena v registru nepremičnin. Za stanovanjske stavbe bo osnova v prvih dveh letih nižja, in sicer bo za leto 2014 znašala 80 odstotkov, za leto 2015 pa 90 odstotkov posplošene tržne vrednosti.

Lastniki bodo pred odmero prejeli informativne izračune.

STA


Najbolj brano