Igor Gabrovec (Slovenska skupnost) znova izvoljen za deželnega svetnika

41-letni Igor Gabrovec je bil znova izvoljen v deželni svet Furlanije-Julijske krajine. Samo na Tržaškem je zbral kar 1794 preferenc, če upoštevamo še Gorico in Tolmeč pa več kot 2000 preferenc.

Igor Gabrovec
Igor Gabrovec  

> Ste pričakovali zmago Debore Serracchiani?

“Po pravici povedano, nas je njena zmaga nekoliko presenetila, saj se je prav v času volitev v Rimu dogajalo veliko pretresljivega. Ko pa smo dobili prve podatke o visoki volilni abstinenci, smo pričakovali, da bo od tega še največ koristi imelo Grillovo protestno gibanje. Očitno pa se volitev niso udeležili niti volilci z desnice, pa tudi volilci Gibanja petih zvezd ne. Marsikateri Grillov volilec je spoznal, da samo protest ne vodi nikamor.”

> Dobili ste skoraj 1800 preferenc, kar je izjemen rezultat. Kaj je vplivalo nanj?

“Računal sem na večjo podporo kot pred petimi leti, nisem pa pričakoval, da bom število preferenc več kot podvojil. Zelo sem zadovoljen. Očitno so volilci nagradili način mojega dela v preteklih letih: stalen stik z ljudmi, pa tudi politiko kulture strpnosti, ki ni samoumevna niti med Slovenci.”

> Kaj pomeni zmaga Serracchianijeve za slovensko manjšino v Italiji?

“Vsi pričakujemo, da se bodo izboljšali odnosi med deželno vlado in slovensko narodno skupnostjo, in tudi večjo odprtost deželnega vodstva do vprašanj kulturne in jezikovne raznolikosti dežele; torej do promocije furlanskega, nemškega in slovenskega jezika. To bi brez dvoma vplivalo tudi na čezmejno sodelovanje, tako na obmejnem pasu kot tudi v odnosih med Furlanijo-Julijsko krajino in Republiko Slovenijo. Na tem področju je bilo doslej narejenega malo. Ne zato, ker bi Tondo temu nasprotoval, ampak preprosto zato, ker je imel nekdanji guverner druge prioritete. Vtis smo imeli, da se je raje povezoval z drugimi severnimi italijanskimi deželami in z avstrijsko Koroško kot pa s Slovenijo. Pričakujem, da bo deželna uprava Debore Serracchiani vplivala ne samo na izboljšanje odnosov s slovensko narodno skupnostjo, ampak tudi s Slovenijo.”

> Je vaš volilni uspeh priložnost, da bi bili imenovani za deželnega odbornika?

“Na to že marsikdo namiguje. Ta trenutek se s tem ne ukvarjam, pričakujem pa, da bo Serracchianijeva izbrala kakšnega slovensko govorečega odbornika, ne zgolj zato, ker bi bil Slovenec ali pripadnik takšne ali drugačne stranke, ampak zato, ker imamo Slovenci mnogo sposobnih ljudi vseh generacij. S svojim znanjem in izkušnjami bi lahko prispevali k izboljšanju čezmejnega sodelovanja, saj bolje poznamo slovensko kulturo in slovensko miselnost. Že samo to bi lahko izboljšalo stike s Slovenijo.”

> Torej vendarle pričakujete, da bo eno deželno odborništvo zasedel Slovenec?

“Mislim, da to ni nemogoče. Bilo bi prvič v zgodovini, a zmeraj je enkrat prvič. V tržaški občini je tržaški župan imenoval Slovenca Edija Krausa za odbornika, kar pa tudi ni bilo samoumevno, pa čeprav ima Kraus velike sposobnosti na področju gospodarstva, in odličen kurikulum. Podobnih kandidatov ima slovenska narodna skupnost v Italiji kar veliko. Uveljavljenih, kompetentnih ljudi. Če bi mene predlagala za odbornika, pa se seveda ne bi umaknil.” ŠR


Najbolj brano