IMFC ugotavlja nadaljevanje svetovnega gospodarskega okrevanja

Upravni organ Mednarodnega denarnega sklada IMF - Mednarodni denarni in finančni odbor (IMFC) je ugotovil, da se svetovno gospodarsko okrevanje nadaljuje, čeprav je rast počasna, poleg starih pa se pojavljajo tudi nekatera druga tveganja. Med njimi ameriški politični spori okrog proračuna in dolga.

 Foto: Adriana Buzleta
Foto: Adriana Buzleta

WASHINGTON > Na letošnjih rednih jesenskih zasedanjih IMF in Svetovne banke v Washingtonu je opaziti “pomanjkanje” prisotnosti ZDA. Ameriški finančni ministri in predsedniki centralne banke Federal Reserve so doslej običajno kaj povedali, priredili novinarske konference, letos pa jih ni na spregled. “ZDA morajo nujno ukrepati glede kratkoročnih proračunskih nezanesljivosti,” je sicer le en stavek v izjavi po srečanju IMFC, vendar pa kaže na glavni del skrbi letošnjega zasedanja mednarodnih finančnih ustanov.

Države G20 skrbi morebitna plačilna nezmožnost ZDA

Podoben stavek je vsebovala tudi petkova izjava držav G20, skrbi zaradi možnosti padca ZDA v plačilno nezmožnost po 17. oktobru pa so omenjene v večini izjav vodilnih osebnosti sklada in banke ter ameriških kolegov iz drugih 187 držav članic mednarodnih finančnih ustanov. Po evropski dolžniški krizi zdaj dela težave tudi drug nekdanji steber svetovne ekonomije. Direktorica IMF Christine Lagarde je že v petek govorila, da prihaja do vse bolj multipolarnega sveta, po zasedanju IMFC pa je to potrdila in priznala, da ne ve kaj točno bo to pomenilo.

Predsedujoči IMFC minister za finance Singapura Tharman Shanmugaratnam je na novinarski konferenci po zasedanju dejal, da zadeve v glavnem sploh niso slabe. Čeprav je priznal, da bodo posledice morebitnega nadaljevanja z grožnjami ameriškega stečaja hudo negativne na dolgi rok. Na vprašanje, ali bi ocenil to, kar se dogaja v ZDA, kjer republikanci blokirajo povišanje meje javnega dolga, pa je Shanmugaratnam odgovoril, da bi morali to vprašati “osnovnošolskega” učitelja.

Lagardova je poudarila veliko željo članic po sodelovanju in skrb za to, kako njihove politike vplivajo tudi na okolico. Glavna prioriteta za IFMC pa je reforma upravljanja, z novo delitvijo moči med razvitimi in hitro se razvijajočimi, kar je tudi posebej omenjeno v sklepni izjavi. Ta poziva vse, ki to še niso storile, naj ratificirajo dogovorjeno reformo kvot, kar spet leti predvsem na ZDA.

EU naj gradi bančno unijo

IMFC posebej poziva območje evra, naj gradi na dosedanjem napredku proti bančni uniji in še bolj zmanjša fragmentacijo finančnega trga. Lagardova je na novinarski konferenci povedala, da rezultati prihajajo in IMF priznava napredek in žrtve ljudi v določenih državah. Ponovila je potrebo po urejanju bančnega sektorja, pri čemer IMF pozdravlja skorajšnjo izvedbo stresnih testov. “Območje evra pa mora nujno poslati močne signale, da se premikajo k bančni uniji,” je dejala Lagardova.

Sicer pa izjava IMFC ugotavlja na splošno vzpodbudna znamenja izboljšanja gospodarskih aktivnosti v razvitih državah, v številnih nastajajočih trgih pa je rast postala bolj zmerna. “Gradili bomo na zadnjem napredku ter vodili bolj ambiciozne in koherentne politike za trdno, trajno in uravnoteženo rast in zmanjševali pretrese na trgih,” pravi izjava IMFC.

STA


Najbolj brano