IMF svari pred povečevanjem razlik v dohodku

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v četrtek precej nenavadno opozoril na to, da lahko vse večje razlike v dohodku upočasnijo gospodarsko rast držav in škodujejo celotni družbi. Ustanova, ki je znana po posojanju v zameno za stroge varčevalne ukrepe, predlaga tudi nekatere rešitve na čelu z višjimi davki za bogate.

Mednarodni denarni sklad  je opozoril na to, da lahko vse večje razlike v dohodku upočasnijo gospodarsko rast držav in škodujejo celotni družbi Foto: Adriana Buzleta
Mednarodni denarni sklad je opozoril na to, da lahko vse večje razlike v dohodku upočasnijo gospodarsko rast držav in škodujejo celotni družbi Foto: Adriana Buzleta

WASHINGTON > IMF predlaga povišanje davka na nepremičnine, znižane davčnih olajšav za hipotekarne obresti, povišanje starostne meje za upokojitev javnih uslužbencev in povišanje davkov za bogate. Mednarodni finančniki menijo, da naj si vsaka država najde ukrepe, ki bodo zanjo primerni, vendar pa od ugotovitve, da so vse večje razlike v dohodkih škodljive za družbe, ne odstopa.

IMF je že februarja objavil podobne ugotovitve iz raziskave s tezo, da bodo imele države z večjimi razlikami v dohodkih tudi krajša in šibkejša obdobja okrevanja in rasti. Vse več ekonomistov se opogumlja in javno pove, da ljudje s srednje velikim dohodkom več porabijo kot bogataši, ki sedijo na denarju ter s tem poganjajo rast.

Glede davkov pa IMF meni, da so najboljše progresivne stopnje, torej da je stopnja za ljudi z višjim dohodkom višja. Takšne davčne stopnje so veliko boljše od enotnih davčnih stopenj ali pa davkov na prodajo oziroma potrošnjo. IMF tudi trdi, da je večja javna poraba za izobraževanje in zdravstvo revnejših prebivalcev dobra zamisel.

STA


Najbolj brano