IMF: Slovenija se lahko brez večjih težav spopade z izzivi

Vodja raziskovalnega oddelka Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Jorg Decressin je na novinarski konferenci v Washingtonu v torek povedal, da je treba na težave Slovenije gledati bolj umirjeno, čeprav ji je IMF znižal napoved gospodarske rasti v letošnjem letu. Obresti na slovenske obveznice so danes zjutraj bile že nad sedmimi odstotki, ob 11.30 so padle na 6,56.

Ameriški časnik Wall Street Journal je v torek na mnenjski strani objavil prispevek slovenske premierke Alenke Bratušek Foto: STA
Ameriški časnik Wall Street Journal je v torek na mnenjski strani objavil prispevek slovenske premierke Alenke Bratušek Foto: STA

WASHINGTON> Decressin je sodeloval na predstavitvi poročila o svetovnih gospodarskih obetih (WEO) pred začetkom spomladanskih srečanj IMF in Svetovne banke v Washingtonu. Slovenijo je omenil v odgovor na novinarsko vprašanje.

Ameriški časnik Wall Street Journal je v torek na mnenjski strani objavil prispevek slovenske premierke Alenke Bratušek. “Slovenija ni Ciper, niti kakšna druga EU ekonomija. Čeprav je primerjava morda laskava, pa je povsem napačna in zanemarja gospodarske temelje. Nismo davčno zavetišče za svetovne milijarderje niti naš bančni sektor ne predstavlja večine BDP. Slovenija ima raznoliko izvozno usmerjeno gospodarstvo. Imamo enega najnižjih razmerij med javnim dolgom in BDP v Evropi, nižjo brezposelnost od povprečja v EU.”

Po Decressinovih besedah je IMF pred pol leta Sloveniji napovedal krčenje gospodarske rasti za pol odstotka, zdaj pa za letos napoveduje nazadovanje za dva odstotka. Vendar je Decressin opozoril, da je treba na težave Slovenije gledati umirjeno, ker ima relativno nizek proračunski primanjkljaj in relativno nizek javni dolg.

“Javni dolg je približno 55 odstotkov BDP oziroma manj, medtem ko je v številnih drugih državah območja evra pri 80 do 90 odstotkih. Težave, s katerimi se Slovenija sooča v bančnem sistemu, se lahko rešijo s podporo države za dokapitalizacijo in prestrukturiranjem,” je dejal.

“Država lahko gre potem naprej, vendar pa je pomembno, da se to stori hitro in ustrezno, da družbe za upravljanje s premoženjem odpravijo probleme, kot se je to zgodilo v drugih državah,” je opozoril Decressin in menil, da se je glede na relativno nizko breme javnega dolga z izzivi moč spopasti brez večjih težav.

Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice se na sekundarnem trgu trenutno vendarle znižuje. Potem ko je danes na elektronski borzi MTS že presegel psihološko mejo sedmih odstotkov, ki po mnenju stroke državam ne dopušča več vzdržnega zadolževanja, je bil okrog 11.30 pri 6,56 odstotka.

STA


Najbolj brano