Hrvati proti davčnim blagajnam

Prodajalci v ribarnicah na osrednji zagrebški tržnici Dolac so z današnjim enournim zaprtjem svojih prodajaln nasprotovali uvedbi davčnih blagajn na tržnicah. Podobni protesti se od začetka tedna vrstijo tudi v nekaterih drugih hrvaških mestih, kot sta Vukovar in Šibenik. Prodajalci namreč ocenjujejo, da jih bodo davčne blagajne uničile.

ZAGREB > Nezadovoljne prodajalce podpirajo tudi v javnem podjetju Tržnice Zagreb, ki ocenjuje, da bo dejavnost na tržnici Dolac opustilo od 40 do 60 odstotkov prodajalcev, če bo finančno ministrstvo vztrajalo pri uvedbi davčnih blagajn tudi na stojnicah. Vladi predlagajo druge rešitve, kot je pavšalno plačevanje davka na promet z gotovino.

S 1. julijem bodo morali imeti davčne blagajne vsi, ki poslujejo z gotovino. So pa tudi izjeme, poleg tradicionalnih prodajalcev s tržnic, kot so priljubljene zagrebške "kumice", davčnih blagajn ni treba uporabljati kabinskemu osebju v letalih ter veterinarjem, ki opravljajo delo zunaj svojih ambulant in opravljajo nadzor v okviru posebnih ukrepov za zaščito živali pred nalezljivimi boleznimi.

Prodajalci trdijo, da preprosto ni zadostnih tehničnih pogojev za opravljanje dela z davčnimi blagajnami na tržnicah, še posebej glede na vremenske in druge delovne pogoje. Obenem poudarjajo, da so davčne blagajne v nasprotju z "duhom" in "navadami" prodajanja na odprtem.

"Vsi mi smo prijavljeni, imamo registrirane obrti, finančni minister (Slavko Linić) pa naj skuša ob sobotah osebno uresničiti svoje načrte," je danes dejala ena izmed prodajalk v ribarnicah na Dolcu.

Kot je pojasnila, bi bilo treba v primeru davčnih blagajn sleči rokavice, umiti in dobro posušiti roke, vtipkati vse, kar je treba v blagajno, izdati račun in tako za vsakega kupca.

Med protestniki je bilo slišati mnenje, da za davčnimi blagajnami na tržnicah stojijo močni trgovski lobiji iz nakupovalnih središč.

Sicer pa v davčni upravi vztrajajo, da morajo imeti davčne blagajne na tržnicah vsi, razen tistih, ki prodajajo svoje pridelke. Posebej so poudarili, da skozi prste ne bodo gledali preprodajalcem neživilskega blaga.

Davčna uprava je začela z letošnjim letom davčne blagajne v gotovinskem poslovanju postopoma uvajati za različne kategorije zavezancev. Blagajne imajo posebne računalniške programe, ki so neposredno povezani z davčno upravo, kot je to v primeru plačevanja s karticami.

Proti davčnim blagajnam so bili tudi mnogi gostinci, trgovci, odvetniki in še nekatere druge interesne skupine, a so se morali sprijazniti z zakonom, ki predvideva tudi denarne kazni za kršitelje zakona.

STA


Najbolj brano