Hrvaški tisk: Slovenska politična razkrajanja

Ljubljanski župan Zoran Janković je s prevzemom vodenja Pozitivne Slovenije zelo verjetno popeljal svojo politično kariero navzdol, ocenjuje danes hrvaški Jutarnji list. Novi list poudarja, da ni samo zrušil lastne vlade, temveč je razklal tudi lastno stranko. Janković se je pokazal kot brezkompromisni politik, navaja Večernji list.

Ljubljanski župan Zoran Janković je s prevzemom vodenja Pozitivne Slovenije zelo verjetno popeljal svojo politično kariero navzdol in razklal svojo stranko, ocenjujejo hrvaški časniki  Foto: STA
Ljubljanski župan Zoran Janković je s prevzemom vodenja Pozitivne Slovenije zelo verjetno popeljal svojo politično kariero navzdol in razklal svojo stranko, ocenjujejo hrvaški časniki  Foto: STA

ZAGREB > Razplet slovenske krize bo verjetno znan že danes, ko bo premierka Alenka Bratušek obiskala predsednika države Boruta Pahorja in potem nagovorila javnost, piše Jutarnji list.

Kot dodaja, bo vse, razen razpustitve vlade in predčasnih volitev, prvorazredno presenečenje. Pojasnjuje, da se je Bratuškova pokazala kot verodostojna političarka, ki se zaveda, da bi poskus matematičnega reševanja vlade s seštevanjem poslancev zgolj podaljšal in poglobil politično krizo ter vrnil državo na rob gospodarskega zloma.

Jasno je, da bo Slovenija letos dobila novo vlado, morda tudi novo stranko, ki je bo vodila Bratuškova, tako kot bodo nastala nova razmerja moči na politični sceni, na kateri bi se lahko zgodil veliki obrat, da ključnih vlog ne bosta več imela Janković in Janez Janša, sklene zagrebški časnik.

Da je slovenska vlada mrtva in da koalicija več ne obstaja, poudarja tudi Novi list. Dodaja, da so vsi politični akterji, razen Jankovića, naklonjeni predčasnim volitvam.

Tako kot Jutarnji list tudi reški časnik poudarja, da se je slovenska borza že negativno odzvala na verjetni padec slovenske vlade. Opozarja, da bo Slovenija verjetno znova izgubila bonitetno oceno, dolgotrajna politična kriza pa državo lahko znova odvrže v recesijo.

Večernji list ocenjuje, da ni čudno, da se PS in slovenska vlada majeta, ker sta obe utemeljeni z zelo jasnim rokom uporabe. Spominja, da je Janković že na ustanovni skupščini stranke oktobra 2011 napovedal, da bo stranka programska ter da bo trajala do konca šestega sklica DZ.

Dodaja, da se je Janković kot pater familias pokazal kot brezkompromisni politik, medtem ko je bila Bratuškova šibka voditeljica in brez podpore v PS, čeprav je uspela rešiti Slovenijo pred prihodom trojke in grškim scenarijem.

Spominja, da je Desus zahteval predčasne volitve že junija. Težko se je spomniti slovenske vlade, v kateri ta stranka ni bila koalicijski partner in bo tako verjetno tudi v prihodnje, ne glede, kdo bo mandatar, sklene časnik.

STA


Najbolj brano