Hrvaški gostinci po uvedbi davčnih blagajn prijavili za tretjino več prometa

Rezultati poostrenega nadzora gotovinskega prometa po uvedbi davčnih blagajn so hrvaški davčni upravi zadovoljstvo prinesli tudi februarja.

Hrvaški  gostinci so februarja letos prijavili 152,2 milijonov kun (20,3 milijona evrov) prometa, kar je za 36,15 odstotka več kot februarja lani Foto: Sašo Dravinec
Hrvaški gostinci so februarja letos prijavili 152,2 milijonov kun (20,3 milijona evrov) prometa, kar je za 36,15 odstotka več kot februarja lani Foto: Sašo Dravinec

ZAGREB> Danes so objavili, da so zgolj gostinci februarja letos prijavili 152,2 milijonov kun (20,3 milijona evrov) prometa, kar je za 36,15 odstotka več kot februarja lani. V davčni upravi so poudarili, da so imele tudi druge pravne osebe, ki so morale 1. januarja začeti poslovati prek davčnih blagajn, februarja za 22,53 odstotka več prometa kot v enakem mesecu lani. V najkrajšem letošnjem mesecu so na letni ravni prijavile slabih 183 milijonov kun (24,4 milijona evrov) več prometa.

Približno enak odstotek zvišanja prometa so v davčni upravi v letni primerjavi zabeležili tudi januarja.

Davčne blagajne

Davčna uprava poudarja, da so od začetka letošnjega leta izvedli nadzor nad skoraj 4500 gostinci in manjšimi pravnimi osebami. Posebne računalniške programe, ki so neposredno povezani z davčno upravo, je s 1. januarjem uvedlo približno 22.000 zavezancev.

S 1. aprilom so na Hrvaškem začeli že drugo fazo uvedbe davčnih blagajn, s katero so zajeli še približno 42.500 zavezancev, med katerimi so tudi trgovci na debelo in na drobno ter samostojni poklici, kot so odvetniki, notarji, zdravniki, športniki, prevajalci in novinarji.

Nadzor bodo še okrepili

V davčni upravi so napovedali, da bodo nadzor še okrepili. Pri poslovanju z gotovino in v boju proti sivi ekonomiji pričakujejo še boljše rezultate.

Ti naj bi se občutno izboljšali posebej po 1. juliju, ko bo zakon o davčnih blagajnah veljal tudi za vse druge davčne zavezance, ki poslujejo z gotovino.

Hrvaško finančno ministrstvo načrtuje, da se bo z boljšim nadzorom gotovinskega plačevanja do konca leta 2015 v državno blagajno nateklo 2,5 milijarde kun (337 milijonov evrov).

STA


Najbolj brano