Hrvaški Osimpex vse bližje Peku

Hrvaški Osimpex je po dolgotrajnih pogajanjih v ponedeljek vendarle prejel obvestilo, da ga je komisija za prodajo Peka izbrala kot najugodnejšega ponudnika, čeprav naj bi komisija odločitev sprejela že 28. marca. V Osimpexu podobno kot zaposleni v Peku upajo, da bo o zadevi čim prej odločal tudi državni zbor (DZ), ki mora dati soglasje k prodaji.

Hrvaški Osimpex je po dolgotrajnih pogajanjih v ponedeljek vendarle prejel obvestilo, da ga je komisija za prodajo Peka izbrala kot najugodnejšega ponudnika
Hrvaški Osimpex je po dolgotrajnih pogajanjih v ponedeljek vendarle prejel obvestilo, da ga je komisija za prodajo Peka izbrala kot najugodnejšega ponudnika 

TRŽIČ> Iz Osimpexa so danes sporočili, da so v pogajanjih s komisijo pristali na ostre pogoje, saj so prepričani, da je Peko odlična proizvodna in prodajna znamka, ki je v stanje tik pred stečajem prišla “zaradi kapitalske podhranjenosti, neprimernega korporativnega upravljanja in predvsem zaradi nerazumnega podaljševanja procesa prodaje”.

Lastniki Peka - Republika Slovenija, DSU, SKB Banka in Gorenjska banka so že oktobra lani imenovali komisijo, ki je vodila postopek prodaje in pogajanj. Predstavniki lastnikov so konec marca z Osimpexom asignirali pogodbo, ki ga zavezuje k plačilu kupnine v višini nekaj čez dva milijona evrov, takojšnje dokapitalizacije v višini dva milijona evrov. kapitalskih vlaganj v višini šestih milijonov evrov v naslednjih petih letih ter ohranitve vsaj 280 delavcev za najmanj pet let.

Razlog za podaljšanje postopka prodaje - zagotavljanje garancij

“Osimpex je zaveze zavaroval z najmočnejšimi garancijami menic na premoženje vseh družb skupine Osimpex in premoženjem lastnikov v teh družbah,” so zatrdili v osiješki družbi, medtem ko naj bi bil razlog za podaljšanje postopka prodaje prav v zagotavljanju garancij. Zadeva naj bi se zaustavila na vladi, ker naj kupec ne bi zagotovil ustreznih unovčljivih garancij.

Potem ko so soglasje pred časom že dali nadzorni odbori, uprave in direktorji vseh lastnikov, mora namreč DSU za prodajo svojega deleža na predlog vlade dobiti soglasje DZ, kjer predloga za izdajo soglasja skoraj tri tedne po odločitvi komisije še niso prejeli. Zaposlenim v Peku, ki so zaradi likvidnostnih težav podjetja v veliki skrbeh, ni jasno, zakaj se je postopek tako zavlekel. Imajo namreč zagotovila komisije in kupca, da so bili dani korporativna garancija, poroštva in notarsko overjena zadolžnica, ki je takoj neposredno izvršljiva.

V Osimpexu odlog pripisujejo zamenjavi vlade

V Osimpexu “nerazumno dolg odlog” pripisujejo napakam, ki se običajno dogajajo ob zamenjavah vlad. Upajo, da bo DZ v najkrajšem času sprejel odločitev. “Vsak, ki se je kdajkoli ukvarjal s proizvodnjo in prodajo v modni industriji ve, kako pomembni za obstanek so dnevi vstopa na trg z novimi kolekcijami,” so zapisali v Osimpexu, kjer verjamejo, da se bodo lastniki o tem poučili, preden bo za Peko prepozno in ga ne bodo mogli rešiti niti njihov kapital in strokovne ekipe.

Zaradi pomanjkanja obratnih sredstev je Peko že zamudil z dobavo pomladno-poletne kolekcije v svoje trgovine. Proizvodnja je že dolgo motena in zaposleni v Peku se bojijo, da bodo ostali brez plače za marec ter da bo Peko morda še pred koncem tega tedna prisiljen objaviti insolventnost. S tem bi bilo ogroženih 380 delovnih mest V Tržiču in Pekovi trgovski mreži.

STA


Najbolj brano