Hotelom bi lahko priznavali nezasedenost

Hotelirji, ki jih je zaradi nepremičninskega davka začela boleti glava, si morda lahko malce oddahnejo. Geodetska uprava RS (Gurs) napoveduje, da bi pri vrednotenju hotelov lahko upoštevali njihovo morebitno nezasedenost.

Dušan Mitrovič Foto: STA
Dušan Mitrovič Foto: STA

PORTOROŽ > Organizatorji letošnjega tradicionalnega posveta o poslovanju z nepremičninami bi le stežka našli primernejši termin za ta dogodek; o najbolj žgočih vprašanjih s področja nepremičnin so razpravljali včeraj, ko so poslanci DZ odločali o sprejemu zakona o davku na nepremičnine.

Ta bo gotovo doživljal še veliko sprememb, so prepričani udeleženci okrogle mize. Bržkone se bo spremenilo tudi vrednotenje posameznih nepremičnin. Dušan Mitrovič, direktor urada za množično vrednotenje nepremičnin pri Gursu, je povedal, da bodo skušali “odpreti” postopek vrednotenja, a za individualne primere in ob izjemnih okoliščinah, ki pomembno vplivajo na povečanje ali znižanje vrednosti. “Sistem modelov bo ostal tak, kot je, možna pa bo individualna obravnava ekstremnih lastnosti tako nepremičnin kot ekonomskih okoliščin; denimo, pri hotelih bi tako lahko upoštevali njihovo nezasedenost.”

Celoten sklop glede pritožb bo treba še domisliti, pa tudi pretehtati, na kakšen način to vključiti v sistem in kako tudi časovno izpeljati ves proces. “Vse je še odprto. Po sprejetju zakona o davku na nepremičnine bomo razmišljali, na kakšen način spreminjati zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin,” je menil Mitrovič.

Lastniki so na Gurs še pred časom začeli pošiljati ugovore, saj se ne strinjajo z vrednotenjem. To Mitroviča ne preseneča: “Ko lastniki želijo nepremičnino prodati, je po njihovem mnenju vredna veliko; ko pa je treba plačati davek, pa malo ali nič.”

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano