Holding lahko ostane brez podpore Desus

Koaliciji se tudi danes ni uspelo uskladiti o predlogu zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Nezadovoljni zaradi vprašanja upravljanja z denarjem Kapitalske družbe (Kad) ostajajo v Desus. V SD, kjer imajo še nekaj pripomb, in DL, pa bodo spremembe v četrtek očitno podprli.

V Desus so nezadovoljni zaradi vprašanja upravljanja z denarjem Kapitalske družbe (Kad) Foto: STA
V Desus so nezadovoljni zaradi vprašanja upravljanja z denarjem Kapitalske družbe (Kad) Foto: STA

LJUBLJANA > Kot je po kolegiju koalicije v Ljubljani dejal prvak Desus Karl Erjavec, v stranki s predlaganim zakonom tudi po zadnjih spremembah, ki zagotavljajo, da Kad ostane samostojna pravna oseba, in današnjih pogovorih niso zadovoljni. Ni se jim namreč uspelo uskladiti glede vprašanja, kdo bo upravljal denar Kada.

Desus: S premoženjem naj upravlja Kad

V Desus po Erjavčevih besedah želijo, da s premoženjem, ki se bo prenašalo na Kad, razpolaga in upravlja Kad sam. Poleg tega vztrajajo, da se mora na Kad prenesti tudi tretjinska naložba v Zavarovalnici Triglav. A minister za finance Uroš Čufer na te želje danes ni pristal.

V zvezi z oceno premierke Alenke Bratušek, da je Kadovo premoženje po nekaterih ocenah danes vredno le približno milijardo evrov, kar bi zadostovalo za plačilo pokojnin za obdobje enega leta, je prvi mož Desus dejal, da predsednica vlade na ta denar gleda kot na enkratni znesek, ki bi se ga namenilo za pokojnine, Desus pa kot na kapital, ki bi se ga oplajalo in nato namenjalo za pokojninsko blagajno.

Upokojenci si želijo jamstva

Erjavec je znova pojasnil, da si upokojenci želijo jamstva, da bo del kupnin res namenjen za stabilizacijo pokojninske blagajne. Znotraj SDH so lahko namreč prioritete povsem drugačne, je opozoril. “Lahko bi se odločili, da bi iz teh kupnin pomagali gospodarstvu ali pa celo sanirali bančno luknjo, za katero pa še ne vemo, kolikšna je,” je pristavil.

Ker uskladitve okoli SDH danes ni bilo, so bo na to temo, tako Erjavec, v torek sešla poslanska skupina Desus, v sredo pa še izvršni odbor stranke. Če soglasja ne bo, Desus predloga zakona v četrtek na vladi ne bo podprl, je sklenil.

Lukšič: Ne bi rad buril duhov

Kot kaže, pa bodo predlogu zeleno luč prižgali v SD. Tudi v tej stranki še imajo nekatere pomisleke, ki pa jih tako predsednik SD Igor Lukšič po kolegiju ni želel razkriti, saj “ne bi rad buril duhov”, ker ima to “potem vpliv še na druge stranke in nima smisla”.

Pripomb pa očitno ni več v DL, kjer jih je razburila petkova obljuba ministra Čuferja delodajalcem, da državna podjetja ne bodo zavezana zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.

Kot je danes po kolegiju povedal prvak DL Gregor Virant, sporne določbe, ki bi državne družbe te zavezanosti razrešila, ne bo v zakonu. “Zame je pomembno, da so informacije o podjetjih v večinski državni in občinski lasti javno dostopne. To je zelo pomembno za javnost in s tem se je minister strinjal,” je povedal.

Na vprašanje, kako komentira bojazni predstavnikov gospodarstva, da bi to škodovalo konkurenčnosti teh družb, je odgovoril, da lahko transparentnost konkurenčnosti gospodarstva le koristi. “Ustvarja neko zdravo poslovno okolje zlasti za mala in srednje velika podjetja, ki bodo imela za poslovanje s temi državnimi podjetji veliko bolj zdravo in čisto okolje, tako da tu ne vidim problema,” je dodal.

STA


Najbolj brano