Hojs: Odločitev o preimenovanju vojašnic je bila izključno moja

Kritike zaradi preimenovanja Vojašnice Franca Rozmana - Staneta v Vojašnico Edvarda Peperka so povsem neupravičene, meni minister za obrambo Aleš Hojs. Zanikal je kritike opozicije, da z odredbo odpira ideološke teme in poudaril, da ne vidi razloga za njen umik. Odločitev o preimenovanju vojašnic je bila izključno njegova, je poudaril.

Kritike zaradi preimenovanja Vojašnice Franca Rozmana - Staneta v Vojašnico Edvarda Peperka so povsem neupravičene, meni minister za obrambo Aleš Hojs Foto: STA
Kritike zaradi preimenovanja Vojašnice Franca Rozmana - Staneta v Vojašnico Edvarda Peperka so povsem neupravičene, meni minister za obrambo Aleš Hojs Foto: STA

LJUBLJANA>Aleš Hojs je medijem pojasnil, da se je za preimenovanje sedmih vojašnic Slovenske vojske odločal na podlagi kriterija, da se najbližja vojašnica poimenuje po tistem pripadniku Teritorialne obrambe, ki je padel v njeni neposredni bližini. “Franc Rozman - Stane ima kar nekaj pomembnih obeležij, zato ni bil moj namen, da bi kakor koli zmanjševal njegov pomen v drugi svetovni vojni,” je poudaril minister.

Ponovno odpiranje ideoloških tem?

Po njegovih besedah preimenovanje ne spada pod odpiranje ideoloških tem. Med letoma 1990 in 1991 smo bili namreč Slovenci najbolj enotni, zato je spomin na tiste, ki so v tej enotnosti dali življenje za Slovenijo, ena najbolj povezovalnih tem, je pojasnil Hojs.

Na preimenovanje vojašnice so se odzvale tudi ostale poslanske skupine. Tako se vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer strinja s poslanskim kolegom iz SD Jankom Vebrom, da se z odredbo ministra kažejo odpiranja ideoloških tem. Ob tem je izrazil razočaranje, da se je minister sploh odločil za to potezo.

Desus: Takšna preimenovanja lahko “počakajo na boljše čase”

Poslanec SLS Roman Žveglič je poudaril, da je preimenovanje vojašnic v pristojnosti vlade in obrambnega ministrstva, vendar pa meni, da je čas za to odločitev “malo neroden in zgrešen”. Po njegovih besedah bi se namreč zdaj morali ukvarjati predvsem s paketom gospodarskih zakonov, sicer pa v stranki nimajo nobenih zadržkov glede preimenovanj, saj da ta ne razdvajajo slovenske javnosti. Z njim se strinja tudi poslanec Desus Ivan Hršak, ki je povedal, da takšna preimenovanja lahko “počakajo na boljše čase”.

Iz SDS so sporočili le, da gre za odločanja, ki so v pristojnosti vlade, v poslanski skupini Državljanske liste pa so zapisali, da bodo o tej temi razpravljali na seji v torek.

Z odločitvijo ministra pa se strinjajo v NSi, kjer podpirajo tudi preimenovanje Vojašnice Franca Rozmana - Staneta. Po oceni stranke je namreč čas, da so vojašnice poimenovane po osebah, ki so padle v bojih za samostojno Slovenijo.

Glede zahteve SD za sklic nujne seje odbora državnega zbora za obrambo na to temo je večina poslanskih skupin odgovorila, da o tem še niso razpravljali. V SD predlagajo, da odbor na nujni seji sprejme sklep, s katerim bi ministra pozval k razveljavitvi odredbe o preimenovanju Vojašnice Franca Rozmana - Staneta in po Edvardu Peperku poimenuje drugo vojašnico Slovenske vojske, ki nosi krajevno ime. Hkrati predlagajo tudi, da odbor pozove ministra, da pri pripravi novega zakona o obrambi predlaga tudi ustrezne rešitve glede imenovanj vojašnic Slovenske vojske, ki bodo imele širše soglasje.

STA


Najbolj brano