Hodorkovski bo pomagal ruskim političnim zapornikom

Nekdanji ruski tajkun Mihail Hodorkovski, ki so ga ruske oblasti pred dnevi pomilostile, je danes na novinarski konferenci zatrdil, da se ne bo podal v politiko, si pa bo prizadeval za izpustitev političnih zapornikov v Rusiji.

Nekdanji ruski tajkun Mihail Hodorkovski, ki so ga ruske oblasti pred dnevi pomilostile, je danes na novinarski konferenci zatrdil, da se ne bo podal v politiko
Nekdanji ruski tajkun Mihail Hodorkovski, ki so ga ruske oblasti pred dnevi pomilostile, je danes na novinarski konferenci zatrdil, da se ne bo podal v politiko 

BERLIN > Za pomoč pri izpustitvi se je posebej zahvalil nemški kanclerki Angeli Merkel.

Mihail Hodorkovski je javnost danes simbolično nagovoril iz muzeja, posvečenega Berlinskemu zidu, ki stoji tik ob sloviti nadzorni točki Checkpoint Charlie, prehodu med nekdanjim Vzhodnim in Zahodnim Berlinom.

"Nisem bil zadnji politični zapornik v Rusiji"

Napovedal je, da si bo v prihodnje prizadeval za izpustitev političnih zapornikov v Rusiji, ter zahodne vlade opomnil, da "nisem bil zadnji politični zapornik v Rusiji". Poudaril je, da se je treba boriti za to, da ne v Rusiji ne v nobeni drugi državi na svetu ne bo političnih zapornikov. Kijev je pozval k izpustitvi bivše ukrajinske premierke Julije Timošenko.

Dodal je, da so ruske oblasti z njim v minulem desetletju ostro ravnale, a njegove družine se niso nikoli dotaknile. Ponovil je tudi, da je bil vedno pripravljen zaprositi za pomilostitev, a pod pogojem, da mu v zameno ni treba priznati krivde.

"Prvič sem za takšno možnost od svojih odvetnikov slišal 12. novembra, ko so citirali nekdanjega nemškega zunanjega ministra Hansa-Dietricha Genscherja, ki je dejal, da Putin ne pogojuje moje izpustitve s priznanjem krivde," je dejal nekoč najbogatejši Rus. Genscher se je v proces mediacije z ruskimi oblastmi skrivaj vključil pred dvema letoma.

“Angela Merkel je omogočila, da sem danes svoboden”

Posebno zahvalo je izrekel tudi nemški kanclerki Angeli Merkel. "Ona je omogočila, da sem danes svoboden," je dejal.

Na vprašanje, zakaj je takoj po izpustitvi odšel v Nemčijo, je odgovoril, da ni imel izbire in da je šele med prevozom izvedel, da ga peljejo v Nemčijo. Nemčija mu je sedaj odobrila enoletno vizo, kaj bo naprej, pa se še ni odločil.

OI igre v Sočiju ne smejo postati "festival Vladimirja Putina"

Glede bližajočih se olimpijskih iger v Sočiju je menil, da gre za festival športa, zato je proti bojkotu iger. Je pa poudaril, da igre ne smejo postati "festival Vladimirja Putina."

Že pred novinarsko konferenco je dal 50-letni Hodorkovski nekaj intervjujev, prvega za rusko politično revijo The New Times, nato pa je imel še pogovor za več izbranih svetovnih medijev.

Ob tem je povedal, da ne namerava vstopiti v rusko politiko in se boriti za politično moč ter da na sodišču ne bo zahteval vrnitve premoženja svojega nekdanjega podjetja Jukos. V Rusijo se bo vrnil le, če bo prepričan, da jo bo lahko tudi zapustil.

Dejal je, da ne namerava podpreti ruske opozicije - niti finančno, česar tako ali tako ni sposoben, niti kako drugače. "Bolje kot pripadniki opozicije razumem, kako zelo nevarno bi bilo to predvsem za njih v prvi vrsti," je dejal.

“Nogometnih klubov ne nameravam kupovati”

Glede svojega premoženja, o katerem mediji ugibajo, da je še vedno večmilijonsko, pa je dejal: "Zaenkrat sam ne poznam svojih finančnih razmer. Imam dovolj denarja za življenje. Nogometnih klubov pa ne nameravam kupovati."

Hodorkovski sicer ocenjuje, da njegova pomilostitev na žalost ni simbol kakšnih večjih premikov v smeri bolj liberalne politike v Rusiji.

Že prej je v pogovoru za The New Times izrazil prepričanje, da so ga oblasti z namenom izpustile iz zapora in ga ne želijo v državi. "V teh desetih letih sem se zelo dobro naučil, kdo ima moč in kdo sprejema odločitve. Odločitve, ki zadevajo mene, sprejema ena sama oseba. Vseh teh deset let. Ena sama oseba," je dejal in pri tem mislil na Putina.

Na vrnitev v Rusijo trenutno Hodorkovski še ni pripravljen. "Nisem se še odločil, kje bo živela družina," je dejal in imel pri tem v mislih soprogo Ino, ki je na poti v Berlin, ter njune tri otroke. Poleg tega ima še sina Pavla iz prvega zakona.

Tako ali tako pa se v domovino zaenkrat ne more vrniti, je opozoril. Vzrok za to je še vedno veljavna odločba, ki mu jo je sodišče izreklo ob prvi obsodbi leta 2005 in v skladu s katero bi moral plačati 550 milijonov dolarjev odškodnine. O zadevi trenutno odloča vrhovno sodišče in če se jo bo odločilo odpraviti, bo razmislil o vrnitvi v Rusijo, je dejal.

STA


Najbolj brano