Halo, varuška? Imam vrednotnico zate!

Če boste želeli, da vam nekdo popazi na otroke ali vam pomaga pri čiščenju stanovanja, a se hkrati ubraniti sokrivde pri delu na črno, boste morali izbrali nekoga, ki ima prijavljeno osebno dopolnilno delo in zanj kupiti vrednotnico, prek katere se plačujejo prispevki.

Če boste želeli, da vam nekdo popazi na otroke ali vam pomaga pri čiščenju stanovanja, a se hkrati ubraniti sokrivde pri delu na črno, boste morali izbrali nekoga, ki ima prijavljeno osebno dopolnilno delo in zanj kupiti vrednotnico, prek katere se
Če boste želeli, da vam nekdo popazi na otroke ali vam pomaga pri čiščenju stanovanja, a se hkrati ubraniti sokrivde pri delu na črno, boste morali izbrali nekoga, ki ima prijavljeno osebno dopolnilno delo in zanj kupiti vrednotnico, prek katere se 

LJUBLJANA > To je ena izmed bistvenih novosti spremenjenega zakona o preprečevanju dela na črno, ki so ga poslanci potrdili včeraj, veljati pa bo začel s 1. januarjem prihodnje leto.

Najpomembnejša novost novele je uvedba vrednotnice. Stala bo devet evrov, od tega bo šlo sedem evrov za pokojninsko, dva evra pa za zdravstveno zavarovanje.

Kazni na delo na črno so po novem precej višje. Doslej je kazen znašala od 200 do 1875 evrov, po novem se bodo kazni gibale med 1000 in 7000 evrov. Delo na črno bo še vedno nadzirala tržna inšpekcija, po novem pa še carinska uprava.

Za občasna dela

Vrednotnica bo obvezna za vse, ki opravljajo osebno dopolnilno delo. Gre izključno za občasna dela, ki so našteta v pravilniku, med njimi so krajše varstvo otrok, pomoč na domu, gospodinjska dela, pomoč starejšim, nabiranje gob, zelišč, gozdnih sadežev, domača in umetnostna obrt ...

Če bodo izvajalci delo opravljali za fizično osebo, denimo, pomagali v gospodinjstvu, bo vrednotnico kupila ta oseba, torej naročnik dela. Če bodo delali za neznanega naročnika, denimo nabirali gobe ali zelišča in jih potem prodajali, si bodo vrednotnico morali kupiti sami.

Po vrednotnico na splet ali upravno enoto

Vrednotnico bo mogoče kupiti prek portala e-uprava ali na upravni enoti. Pridobiti jo je treba pred začetkom dela, veljala pa bo za en mesec, ne glede na količino dela pri naročniku. Če bo šlo za delo za znanega naročnika, bo na njej ime naročnika, označena bo tudi lokacija dela, prav tako bo na njej zapisano delo izvajalca. Če bo izvajalec imel več strank, bo vsaka morala zanj kupiti vrednotnico. Če bo delal za pet strank, bo torej imel pet vrednotnic na svoje ime.

Na območju koprske upravne enote je v register zavezancev, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, zdaj vpisanih 223 zavezancev. Med tovrstnim delom prevladujejo: občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri vzdrževanju stanovanja, hiše, okolice in delo na kmetiji, občasno varstvo otrok in pomoč starejšim, bolnim in invalidom, ročno ali po tradicionalnem postopku izdelovanje izdelkov doma in njihova prodaja (dekorativni izdelki, posoda, sveče, predmeti za osebno uporabo). Število priglasitev osebnega dopolnilnega dela v zadnjih letih narašča. Leta 2009 je koprska upravna enota izdala 28 potrdil o priglasitvi, leta 2011 40, lani pa že 82 priglasitev.

Počasi do pokojninske dobe

Znesek iz vsake vplačane vrednotnice se sešteva. Sedem evrov, ki od vsake vrednotnice gredo za pokojninsko zavarovanje, pomenijo en dan pokojninske dobe za izvajalca. Ko bo s pomočjo vrednotnic na račun izvajalca vplačan znesek pokojninskega prispevka, ki ustreza minimalnemu znesku za mesec pokojninske dobe, bo izvajalec pridobil en mesec pokojninske dobe. Z vrednotnico bo izvajalec zavarovan v primeru poškodb pri delu in poklicnih bolezni.

Če količina dela izvajalca ni omejena, pa novela zakona postavlja mejo pri zaslužku. Ta v šestih mesecih ne bo smel presegati treh plač, kar je približno 2900 evrov.

Vlada želi z novelo omejiti sivo ekonomijo in delo na črno, ki je pri nas kar precej razširjeno. Z uvedbo vrednotnic želi ljudi spodbuditi, da bodo prijavili delo, ki ga opravljajo občasno, naročnikom, za katere delajo izvajalci, pa dati možnost, da niso sokrivi dela na črno.

Sosed in sorodnik lahko pomagata

Novela zakona ne prinaša sprememb glede medsosedske in sorodstvene pomoči, saj sta izvzeti. To pomeni, da vam sosed ali sorodnik do tretjega kolena lahko pomaga pri opravilih, vendar brezplačno, ne pa za plačilo.

Rondič: nekaj bo zaleglo, a ne veliko

“Uvedba vrednotnic je vsekakor korak naprej, nekaj bo zaleglo, a bistvenega zasuka ne pričakujem. Kdor je hotel legalizirati svoje delo, je to že naredil, no, zdaj ima še eno možnost več. Kdor pa tega ne želi, pa niti zdaj ne bo, vrednotnice gor ali dol. Edino, kar lahko pomaga, so višje kazni. Te so zvišali, a še premalo,” pravi sekretar ajdovske območne obrtne zbornice Marko Rondič.

Pošteni nastradajo

Jezi ga, da obrtniki in podjetniki, ki delajo po pravilih, največkrat potegnejo krajšo v primerjavi s tistimi, ki delajo na črno. “Obrtnika, pri katerem bo inšpektor ugotovil, da gasilnega aparata ni postavil na natančno določeno višino, to lahko stane 4800 evrov. Tisti, ki pa dela na črno, mora za to po dosedanjem zakonu plačati samo dobrih 200 evrov kazni; če jo plača takoj, to pomeni 115 evrov,” pravi Rondič.

Pogreša večji nadzor in višje kazni za delo na črno, hkrati pa ne verjame, da bo novela bistveno prispevala, da bi sedanji šušmarji odprli samostojno podjetje. Inšpektor bi po sedanjih višinah kazni moral nekoga oglobiti za delo na črno vsaj trikrat na mesec, da bi tisti, ki dela na črno, plačal toliko, kot znaša minimalni pokojninski prispevek, ki ga morajo plačevati samostojni podjetniki.

V Italiji so veliko bolj strogi kot pri nas

V drugih državah so kazni za delo na črno tako stroge, da se večina ne spušča v take avanture. Pred časom je italijanska finančna policija ustavila slovenskega podjetnika, ki se je do stranke v Goriških brdih odpeljal po italijanski strani. V vozilu je peljal tudi klimatsko napravo, ki jo je nameraval postaviti. Ustavili so ga italijanski finančni policisti, ki so hoteli pojasnila, pokazati jim je moral pogodbo s stranko, pa dobavnico za klimo ...

Pri nas takega nadzora ni. Nihče se ne vpraša, zakaj je nekdo, denimo, kupil 12 klim in kaj z njimi počne,” še pravi Marko Rondič.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano