Gutman zanikal pritiske glede izbora ponudnika oklepnikov

Sodišče je v zadevi Patria na predlog obrambe danes zaslišalo nekdanjega načelnika Generalštaba SV Albina Gutmana in uslužbenca Obveščevalno-varnostne službe (OVS) Gorana Vidriha.

Sodišče je v zadevi Patria na predlog obrambe danes zaslišalo nekdanjega načelnika Generalštaba SV Albina Gutmana in uslužbenca Obveščevalno-varnostne službe  Gorana Vidriha Foto: STA
Sodišče je v zadevi Patria na predlog obrambe danes zaslišalo nekdanjega načelnika Generalštaba SV Albina Gutmana in uslužbenca Obveščevalno-varnostne službe Gorana Vidriha Foto: STA

LJUBLJANA>Albin Gutman je med drugim zanikal, da bi glede izbora ponudnika kdo pritiskal nanj. Goran Vidrih pa je povedal, da ni ugotovil odtekanja tajnih podatkov z ministrstva za obrambo.

Gutman je bil v začetni fazi vodja projektne skupine za nakup oklepnikov Patria. Potem ko je leta 2006 postal načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV), se s tem projektom ni več ukvarjal, saj ga je nadomestil Alojz Šteiner, je Gutman povedal na današnjem pričanju. Tako tudi v času, ko so se določali kriteriji za izbor ponudnika, ni bil več del projekta.

Gutman: Krkovič ni imel nikakršne zveze s projektom

Za brigadirja Toneta Krkoviča je Gutman dejal, da ni bil v nikakršni zvezi s projektom, niti mu ni znano, da bi Krkovič glede izbora ponudnika na kogar koli pritiskal. Prav tako o projektu, kot je dejal, ni nikoli govoril z nekdanjim direktorjem HSE Jožetom Zagožnom ali s podjetnikom Walterjem Wolfom.

Vidrih iz Obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo pa je pojasnil, da je bil sodelavec projektne skupine za nakup oklepnikov le kratek čas, pozneje pa sta ga nadomestila dva druga uslužbenca OVS. V projektni skupini je bil Vidrih sicer zadolžen za področje varovanja tajnih podatkov. Danes je pojasnil, da pri svojem delu ni ugotovil odtekanja tajnih podatkov z ministrstva za obrambo do nepooblaščenih oseb.

Tožilec: Primer se že predolgo vleče

Je pa omenil, da je bil že ob koncu njegovega udejstvovanja v projektni skupini eden od dokumentov, povezanih z varovanjem tajnih podatkov, po njegovi oceni nepooblaščeno poslan finskemu nacionalnemu varnostnemu organu. Tožilstvo je sicer ocenilo, da ne gre za dokument, ki bi bil relevanten v aktualnem sodnem procesu, zato mu tudi ostali prisotni na današnji obravnavi niso posvetili veliko pozornosti.

Obramba je v nadaljevanju predlagala še zaslišanje nekdanjega načelnika Generalštaba SV Šteinerja, uslužbencev OVS, ki sta v projektni skupini nasledila Vidriha, ter pridobitev vse pisne dokumentacije v zvezi z obveščevalno-varnostnim spremljanjem razpisa za izbiro oklepnikov. Sodnica Barbara Klajnšek je ugodila predlogu za zaslišanje uslužbencev OVS, o ostalih predlogih pa še ni odločila.

Tožilec Andrej Ferlinc je po današnji obravnavi dejal, da tožilstvo dodatnih prič nima in da je nadaljnje trajanje sodnega postopka odvisno od obrambe. “Upamo na skorajšnji konec postopka. Mislim, da se vleče že predlogo,” je povedal Ferlinc.

Janša odsoten

Od obtoženih sta se današnje obravnave udeležila Črnkovič in Krkovič. Premier Janez Janša se je opravičil zaradi delovnih obveznosti, Zagožen pa je bil odsoten iz zdravstvenih razlogov. Sodnica je danes pojasnila, da vabilo za Walterja Wolfa ni bilo izkazano, zaradi česar so se obrnili tudi na slovensko veleposlaništvo v Ottawi, vendar še niso dobili odziva.

Obtožni predlog omenjeno peterico bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov Patria. Vseh pet očitke zanika. Sojenje se bo predvidoma nadaljevalo 4. marca.

STA


Najbolj brano