Grki želijo ostati v EU

Na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Grčiji je po preštetih skoraj vseh glasovnicah največ glasov dobila konservativna stranka Nova demokracija, 29,6 odstotka. Sledi skrajno leva stranka Siriza s 26,9 odstotka ter socialistična stranka Pasok z 12,2 odstotka, je sporočilo grško notranje ministrstvo.

Vodja nove demokracije Antonis Samaras Foto: John Kolesidis
Vodja nove demokracije Antonis Samaras Foto: John Kolesidis

ATENE> V parlament so se uvrstile še desno populistična stranka Neodvisnih Grkov s 7,5 odstotka glasov, nacionalistična Zlata zora s 6,9 odstotka, Demokratična levica, ki je dobila 6,25 odstotka glasov ter komunisti, za katere je glasovalo 4,5 odstotka volilcev.

Podobno kot na volitvah 6. maja nobena stranka ni dobila dovolj glasov, da bi sama oblikovala večinsko vlado. Možnost, da sestavi vlado, bo prva dobila Nova demokracija, ki pa ima s prav tako proevropsko usmerjenimi socialisti dovolj glasov, da oblikuje vladno koalicijo. Koalicijski pogovori naj bi se začeli že danes, potem ko bo predsednik države Karolos Papuljas vodji nove demokracije Antonisu Samarasu podelil mandat za sestavo vlade. Samaras bo imel nato tri dni časa, da sestavi koalicijo.

Obe stranki, Nova demokracija in Pasok, ki Grčiji izmenično vladata že desetletja, sta pred volitvami napovedali, da bosta spoštovali zaveze, ki so jih dale Atene v zameno za mednarodno finančno pomoč, je pa Samaras dal vedeti, da si bo prizadeval za spremembo dogovorjenih pogojev.

V grških medijih je danes zaznati olajšanje in pričakovanje, da bosta Nova demokracija in Pasok tokrat le dosegla dogovor o vladi. “Obstaja trdna podlaga za koalicijsko vlado,” je zapisal liberalni dnevnik Katimerini. Časnik Elefteros Tipos, ki je blizu zmagovalki volitev, pa je izid označil za “glasovanje upanja”. Sredinski Etnos je ocenil, da so volilci dali jasen mandat za vlado, ki naj Grčijo obdrži v območju evra in doseže nov dogovor o pogojih mednarodne pomoči.

STA


Najbolj brano