Grki protestirajo proti varčevanju

V središču Aten se je danes zbralo okoli 1500 demonstrantov, ki protestirajo proti varčevalnim ukrepom, ki jih je v gospodarsko krizo globoko pogreznjena Grčija morala sprejeti v zameno za napovedanih 130 milijard evrov mednarodne pomoči. Slednjo nujno potrebuje, če se želi izogniti plačilni nesposobnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

 Foto: Yiorgos Karahalis
Foto: Yiorgos Karahalis

ATENE> K današnjemu protestu so pozvali grški sindikati zaposlenih tako v javnem kot v zasebnem sektorju, ki menijo, da so zahteve Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) do Grčije nesprejemljive in kršijo tako pravice delavcev kot kolektivne dogovore.

Protestniki so se na ulice podali s plakati s slogani, kot sta "Revščina in lakota nimata narodnosti" in "Mi smo Grki, (nemška kanclerka Angela) Merkel in (francoski predsednik Nicolas) Sarkozy sta pa spaki", zapisanimi v grščini in angleščini.

Še en protest za današnje popoldne napovedujejo grške levičarske stranke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Najnovejše demonstracije sicer potekajo le teden za zadnjimi nasilnimi protesti, ki jih je sprožil paket varčevalnih ukrepov, ki ga je odobril parlament in je eden bil od pogojev, pod katerimi lahko Grčija dobi drugi paket mednarodne pomoči. Slednjega nujno potrebuje za ohranitev plačilne sposobnosti, saj ji marca v plačilo zapade 14,4 milijarde evrov.

V zameno za drugi paket mednarodne pomoči mora Grčija sicer izpolniti tri pogoje, med njimi sprejetje varčevalnih ukrepov v vrednosti 3,2 milijarde evrov in varčevalnega paketa v vrednosti 325 milijonov evrov. Potem ko je grška vlada v soboto sprejela slednjega, sta prva dva pogoja izpolnjena.

A poleg tega zahtevajo članice držav območja evra "trdna politična zagotovila" vladajočih strank v Grčiji, da bodo uresničevale zaveze, dane mednarodnim upnikom.

Ministri za finance držav območja evra bodo drugi paket pomoči za Grčijo predvidoma uskladili v ponedeljek. V okviru slednjega bodo Grčiji predvidoma odpisali 100 milijard evrov dolgov in odobrili posojilo v višini 130 milijard evrov.

Še v petek so bili po telefonskem pogovoru tako Merklova kot grški premier Lucas Papademos in italijanski premier Mario Monti "prepričani, da lahko EU doseže dogovor glede Grčije", še poroča AFP.

Maja 2010 je Grčija sicer dobila prvi paket mednarodne pomoči v vrednosti 110 milijard evrov, a ta ni preprečil poglabljanja njene gospodarske krize, ki je po Montijevih besedah rezultat "popolnega kataloga najslabših političnih praks".

STA


Najbolj brano