Grki letno utajijo vsaj 40 milijard evrov davkov

Generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde je imela prav, ko je Grke pozvala k plačevanju davkov. Grki namreč letno utajijo med 40 in 45 milijarde evrov davkov, kar predstavlja 12 do 15 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) države, pravi prvi mož grške finančne policije Nikos Lekas.

V Grčiji imajo velike težave zaradi utaje davkov Foto: Reuters
V Grčiji imajo velike težave zaradi utaje davkov Foto: Reuters

FRANKFURT>“Z vsem srcem se strinjam z Lagardovo!” je za nemški časnik Die Welt dejal Nikos Lekas in izpostavil višino utajenih davkov v Grčiji. “Če bi lahko zbrali samo polovico tega zneska, bi bil problem Grčije rešen,” je poudaril. Ob tem pa Lekas ugotavlja, da je za kaj takšnega potrebna predvsem politična volja. “To začenjajo razumeti tudi naši politiki,” je ocenil.

Finančna policija nad utajevanje davkov

Lekas je ob tem poudaril, da je finančna policija leta 2009 odkrila za 1,7 milijarde evrov neplačanih davkov in kazni. Leta 2010 je bilo teh že za 4,1 milijarde, leta 2011 pa 4,5 milijarde evrov. Med januarjem in majem so odkrili že za 1,5 milijarde evrov utajenih davkov.

Sicer pa se ves ta denar ne steče v državno blagajno. Finančna policija namreč podatke posreduje davčnemu uradu, ta pa se ukvarja z vpletenimi stranmi, določa kazni in ugotavlja, koliko je pri njih sploh mogoče pobrati. V državno blagajno naj bi se steklo približno 65 odstotkov denarja iz vseh zaključenih primerov. Teh pa je malo - tudi zaradi slabega sodelovanja bank, še pravi Lekas.

Lagardova: bolj se mi smilijo otroci v Afriki

Pred nekaj dnevi je izbruhnil pravi mali škandal, ko je Christine Lagarde za britanski Guardian dejala, da bi morali Grki prevzeti odgovornost in prenehati z izmikanjem plačevanju davkov. Jasno je tudi povedala, da IMF ne bo omilil pogojev mednarodne pomoči Grčiji in dodala, da ima več sočutja za afriške otroke, ki se zaradi revščine ne morejo primerno izobraževati, kot za mnoge od tistih, ki se z revščino soočajo v Atenah.

Njene pripombe so sprožile na tisoče komentarjev na družbenem omrežju Facebook predvsem s strani nezadovoljnih Grkov. Na komentarje se je besno odzvala grška politika, odmevali pa so tudi drugod po Evropi.

STA


Najbolj brano