Greh za 40 evrov za Janšo vprašljiv kriterij

Predsednika vlade je poslanec PS Jani Möderndorfer je Janšo spomnil na zavezo koalicije, da ne bo kadrovala politično. Premier zmanjšanje mase denarja za plače v javnem sektorju v zdajšnjih razmerah utemeljuje kot nujno, pri čemer ne bo šlo brez odpuščanj.

Janša napoveduje manj denarja za javni sektor, to pa pomeni tudi odpuščanje Foto: STA
Janša napoveduje manj denarja za javni sektor, to pa pomeni tudi odpuščanje Foto: STA

LJUBLJANA> Poslanec Pozitivne Slovenije (PS) Jani Möderndorfer je v okviru svojega poslanskega vprašanja o predvidenih odpuščanjih v javnem sektorju premierja Janeza Janšo spomnil, da se je sedanja koalicija zavezala, da bo kadrovala izključno po sposobnosti in osebnem poštenju. Vendar pa je vlada po njegovih besedah že na prvi seji naredila tri kadrovske spremembe. Do danes je na seznamu približno 200 kadrovskih zamenjav, o katerih odloča vlada sama, pri čemer je šlo očitno za kriterij politične primernosti, je dodal Möderndorfer.

Hrvatin najboljše, kar je bilo?

Kot primer takšnega ravnanja je Janša omenil imenovanje Marijana Hrvatina za v. d. direktorja uprave za pomorstvo. Hrvatina (predsednik koprskega odbora SDS) je sodišče na prvi stopnji nedavno obsodilo na štiri mesece pogojne zaporne kazni zaradi poneverbe. V svoj audi naj bi natočil za 31 evrov goriva in ga plačal s službeno kartico uprave za pomorstvo. Sodba še ni pravnomočna.

Janša je odgovoril, da o konkretnih primerih lahko razpravljamo na dolgo in široko, pri čemer se je treba vprašati, ali sta v konkretnem primeru za 40 evrov prekoračen limit na računu in le pogojna obsodba na štiri mesece pravšnji kriterij za izločitev nekoga kljub njegovi strokovnosti. Po drugi strani imamo ljudi, ki so v bankah že v prejšnjem desetletju naredili velike luknje, pa še vedno sedijo v vodstvih bank, je dejal premier.

Konkretnega primera Janša ne zagovarja, je zagotovil, vendar je po njegovem mnenju resorni minister izbral najboljše, kar je imel na voljo.

Vlada bo sicer v proračunih za prihodnji dve leti prisiljena zmanjšati maso sredstev za plače v javnem sektorju. Državni zbor bo moral takšne proračune “tako ali drugače obravnavati in sprejeti, saj se sicer računice ne izidejo.” je še povedal premier

Möderndorfer z odgovorom, kot je dejal, ni dobil pojasnila, kakšna bodo merila za odpuščanje, zato je predlagal, da državni zbor o tem vprašanju opravi splošno razpravo.

S holdingom bolj transparentno

Na vprašanje Janka Vebra (SD), kako namerava vlada zagotoviti večjo transparentnost upravljanja z državnim premoženjem, je Janša odgovoril, da bo z ustanovitvijo Slovenskega državnega holdinga bistveno bolj pregledno. Medtem ko je državno premoženje zdaj razdeljeno med več različnih upravljalcev, bo po novem združeno v okviru ene institucije. “Zdaj bo en sogovornik in zato bo postopek bolj transparenten,” je prepričan.

Mateja Tonina (NSi) je zanimalo, kateri so tisti infrastrukturni projekti, ki jim bo vlada v prihodnjih mesecih posvetila posebno pozornost. Janša med takšne projekte uvršča tiste, ki jih je mogoče financirati iz evropskih sredstev, iz koncesij, ki bodo razpisane za upravljanje obstoječega avtocestnega omrežja, in projekti, ki jih bo mogoče financirati s tujimi investicijami. DK


Najbolj brano