Gostovanje bo vse cenejše

Evropski komisarji so se v Strasbourgu poenotili glede predloga zakonodajnega telekomunikacijskega paketa, ki so ga v Bruslju poimenovali kar “digitalna revolucija”. Predlog vključuje tudi postopno odpravo premij za mobilno gostovanje.

Evropski komisarji so se v Strasbourgu poenotili glede predloga zakonodajnega telekomunikacijskega paketa, ki so ga v Bruslju poimenovali kar “digitalna revolucija” Foto: STA
Evropski komisarji so se v Strasbourgu poenotili glede predloga zakonodajnega telekomunikacijskega paketa, ki so ga v Bruslju poimenovali kar “digitalna revolucija” Foto: STA

STRASBOURG > Za zdaj ni povsem jasno, kdaj bo komisija predloge predstavila. Predvidoma jih bo v četrtek, morda pa že danes.

Omenjalo se je, da so bila med komisarji nesoglasja in da so imeli nekateri med njimi tudi zadržke. Uradno v komisiji teh domnevnih razlik niso komentirali in so zatrdili le, da so paket v Bruslju pripravljali več let in da bo služil splošnemu interesu Evropejcev.

Brez blokad

Med najbolj spornimi področji se je omenjalo jamstvo “internetne nevtralnosti”. To pomeni, da morajo ponudniki internetnih storitev vse podatke na internetu obravnavati enako, brez diskriminacije na podlagi uporabnika, vsebine ali načina komunikacije.

Uveljavitev tega načela bi v praksi na primer pomenila, da mobilni operaterji ne bi več smeli blokirati storitev, kot je na primer skype, ker ta pač škodi njihovim finančnim interesom.

Komisija naj bi sklenila, da sta v izrednih primerih lahko dovoljena bodisi upočasnitev prenosa določenih vsebin bodisi popolnoma blokada. Med razlogi naj bi bila na primer otroška pornografija ali nevarnost preobremenitve interneta.

Paketi za vso Evropo

Osrednja točka predloga je sicer postopna odprava premij za mobilno gostovanje v EU. Od prihodnjega poletja bi operaterji uporabnikom prostovoljno ponudili mobilne pakete, ki bodo veljali v celotni EU, od julija 2016 pa naj bi bilo to obvezno.

Nepresenetljivo so predlogi naleteli na ostre kritike telekomunikacijskih podjetij. Ti opozarjajo, da bi jih ta poteza, ki po njihovem mnenju sicer predvsem kliče po medijski pozornosti pred evropskimi volitvami, do leta 2020 stala sedem milijard evrov. Roaming je namreč pomemben vir njihovih prihodkov, unija pa te premije postopno zakonsko znižuje že več let.

STA


Najbolj brano