Gorenak bi prekinil pogodbe sindikatov, ti napovedujejo zaostritev

Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je generalnemu direktorju policije Janku Goršku naročil, naj enostransko prekine pogodbe sindikatoma policistov.

Policisti napovedujejo zaostritev stavke Foto: Pu Nova Gorica
Policisti napovedujejo zaostritev stavke Foto: Pu Nova Gorica

LJUBLJANA> Vinko Gorenak je kot vzrok za to navedel razkošje teh pogodb, ne pa aktualno stavko in referendum. Kot je dejal, pričakuje, da bodo pogodbe prekinjene še danes, nove pogodbe s sindikati pa želi skleniti sam.

Svojo odločitev oziroma navodilo Janku Goršku, naj prekine pogodbe s sindikatoma, Gorenak ne povezuje z referendumom ali aktualnimi razmerami, pač pa legitimnostjo ali legalnostjo. “Takšnega razkošja, kot si policijski sindikat privošči skozi pogodbe, to ljudstvo, ti delavci ne prenesejo,” je dejal v današnji izjavi za javnost.

Visoka izplačila sindikalistom?

Gorenak navaja, da delodajalec po obeh pogodbah s sindikatoma zagotavlja najmanj 173.579 plačanih ur policistom, ki delajo izključno za potrebe obeh sindikatov. V letu 2011 so aktivisti za sindikalno delo dejansko porabili 64.000 ur.

Pogodbi tako omogočata izplačilo sindikalistom v vrednosti 1,976 milijona evrov, dejansko pa so po njegovih podatkih lani izplačali 730.821 evrov za sindikalne ure, navaja Gorenak. Opozarja, da bi za ta denar lahko policisti kupili 48 novih policijskih vozil.

Kot pravi, ga je najbolj zmotilo to, da te ure policijski sindikalisti ne koristijo samo za sindikalno delo, pač pa da v času, ko so plačani kot policisti, igrajo pikado, košarko, nogomet, tenisa in tako dalje. Po njegovih besedah naj bi to organizirali v Policijskem sindikatu Slovenije.

Minister priznava, da bi denar sindikalnim predstavnikom v policiji v vsakem primeru izplačali, “a oni bi ta čas delali na terenu kot policisti in se ne bi šli sindikalizma v tem času”.

Pogodbo bi sklenil sam

Gorenak je tudi povedal, da bodo oba policijska sindikata pozvali k pogajanjem za sklenitev novih pogodb, v vmesnem času pa bodo obema sindikatoma omogočali vse z zakoni in podzakonskimi akti določene aktivnosti, vključujoč s temi akti dovoljeno število ur za sindikalno delo. To po njegovih besedah pomeni eno uro na leto na člana sindikata. “Ti gospodje imajo 16-krat več. Ne, ne bo šlo,” je dejal minister.

Napovedal je tudi, da bo preučil vse možnosti, da nove pogodbe sklene sam. Svoja prizadevanja utemeljuje s tem, da so v sindikatih tudi delavci, ki niso zaposleni v policiji. “Menim, da bi bila bolj logična odločitev, da takšne pogodbe sklepam sam,” je dejal.

Sicer pa v svojem pozivu oziroma odločitvi ne vidi nobene povezave s tem, da bi hotel zamenjati prvega moža policije Gorška.

Glede napovedi policistov, da bodo morda zaostrili stavko, pa je dejal, da jo lahko zaostrujejo, saj da je to njihova možnost in pravica. “Ko bodo šli čez 84. člen zakona o policiji, bomo spisali odpoved,” je napovedal.

Gorenak se je oglasil na blogu

Svojo odločitev po prekinitvi pogodb je Gorenak sicer objavil že v nedeljo na svojem blogu in na spletni strani ministrstva za notranje zadeve. V zapisu se med drugim sprašuje, ali policijska sindikata resnično delujeta v korist policistov ali ju vodijo kaki drugi nameni. Navaja namreč, da so vsi sindikati v javnem sektorju sredino stavko prekinili ali jo zamrznili, le policijska sindikata jo nadaljujeta. Poleg tega sta policijska sindikata zbrala zakonsko določeno število podpisov za referendum na novelo zakona o dodatnih interventnih ukrepih, ki zamika izplačilo regresov.

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič meni, da je Gorenak napovedal prekinitev pogodb s sindikati zaradi tega, ker policisti nadaljujejo s stavko in ker so vložili podpise za referendum. Ob tem je napovedal, da se bo stavka policistov očitno morala zaostriti. Kot problematično ocenjuje tudi to, da “se odpoved pogodbe pogojuje z zakonito napovedano stavko, ki je legitimna in upravičena”.

“Od ministrstva niti centa”

Poudaril je, da sindikat policistov “od ministrstva ne dobiva niti centa”. Dodal je, da gre pri dveh milijonih evrov, ki jih omenja minister Gorenak “za teoretični izračun, kar sploh v praksi ni možno”. “To je manipulacija z napihovanjem številk,” je poudaril. Za sindikalne dejavnosti po njegovih besedah porabijo kvečjemu med 30 in 40 odstotkov ur, ki jih imajo sicer za to predvidene.

Povedal je tudi, da iz sindikalne dejavnosti sam ni deležen do nobenih prejemkov, razen nagrade oziroma nadomestila v višini 252 evrov, česar pa ni videl že tri mesece, saj presega dovoljeno kvoto kilometrov.

Petrovič napoveduje, da se bo stavka policistov, ki so jo skupaj z večino uslužbencev javnega sektorja začeli v sredo, “očitno morala zaostriti”. Naslednji korak policistov pri stavki je, kot je dejal, še bolj striktno izvajanje stavke.

Gorenak nad policiste zardi referenduma?

Sicer pa Petrovič meni, da je “več kot očitno, da se je Gorenak na policiste spravil samo zaradi referenduma in nadaljevanjem stavke, saj v blogu problematizira to”. Ob tem pa pravi, da je “precej zgrešeno, če misli, da bo to kakor koli vplivalo na delo sindikata”.

Generalni direktor policije Janko Goršek, s katerim sta se predstavnika policijskih sindikatov danes sestala, se po Petrovičevih besedah glede poziva ni izjasnil. Kot je dejal, sta z Gorškom govorila o tem, kako bodo pristopili k pogajanjem za novo kolektivno pogodbo. Pri tem je opozoril, da kolektivna pogodba za negospodarske dejavnosti določa, da mora imeti delodajalec z reprezentativnimi sindikati sklenjeno pogodbo in da je delodajalec brez pogodbe v kršitvi.

V času sindikalnega dela ni bilo športa

Sicer pa ministrstvo za notranje zadeve ni pogodbena stranka s Sindikatom policistov Slovenije, poudarja Petrovič. Pojasnjuje, da policija lahko enostransko prekine pogodbo s sodnim sporom, če je dokazano, da je bila pogodba kršena.

Poleg tega je zavrnil navedbe, da je sindikat organiziral športne aktivnosti v času, namenjenem za sindikalno delo. Gorenak je sicer v izjavi za javnost dejal, da so to organizirali v Policijskem sindikatu Slovenije.

Petrovič je tudi poudaril, da se bi regres, kakršen je predviden v predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ, najnižje plačanim policistom zmanjšal za 199 evrov, povprečno plačanim za 364 evrov, policijskim inšpektorjem pa za 528 evrov.

STA


Najbolj brano