Gorelo bo po vsej državi

Na predvečer praznika dela bodo zagoreli številni kresovi, na praznično jutro pa bodo prebivalce mnogih krajev prebudile prvomajske budnice. ZSSS pripravlja tradicionalne prireditve po več krajih, na Rožniku bo zbrane nagovoril predsednik zveze Dušan Semolič.

Tradicionalni kres na Markovcu v Kopru Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Tradicionalni kres na Markovcu v Kopru Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Predsednik države Borut Pahor se bo udeležil prireditve na Javorovici nad Šentjernejem.

Na Primorskem bo zagorelo več kresov. Na prvomajski prireditvi v Opatjem selu bo slavnostni govornik na delavskem srečanju zgodovinar in pisatelj Jože Pirjevec.

Med večjimi prireditvami, ki jih pripravlja Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) skupaj s svojimi območnimi organizacijami, sta tudi kresovanje in prvomajska prireditev na ljubljanskem Rožniku. Dušan Semolič bo zbrane nagovoril na kresovanju na predvečer praznika, na prvomajski prireditvi v sredo dopoldne pa bo obiskovalce nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković.

Športno obarvano

Že tradicionalno največje kresovanje na mariborskem koncu bo v torek popoldne v Koblarjevem zalivu. Enega največjih kresov v Sloveniji pa bodo prižgali v Rušah, kjer kresovanje pripravlja tamkajšnji Turistično-informacijski center. Na ptujskem koncu ZSSS kot vsako leto pripravlja kresovanje na Ranci pri Ptujskem jezeru, celodnevno dogajanje na praznik dela pa bo predvsem v znamenju športnih iger. Pri ribniku Farovec pri Slovenski Bistrici pa prireditev na praznični dan pripravlja sindikat SKEI Podravje, dan prej bo tam potekalo tudi kresovanje.

Na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja bo območna organizacija ZSSS praznik dela obeležila s tradicionalnima osrednjima območnima prvomajskima slovesnostima na Debencu pri Mirni in na Lisci nad Sevnico. Prireditelji pa na vsaki od obeh prireditev na dan praznika dopoldne pričakujejo do 3500 obiskovalcev.

Pahor na Javorovici nad Šentjernejem

V sredo tradicionalno prireditev in shod ob prazniku dela pripravljajo tudi na Javorovici nad Šentjernejem, kjer bo slavnostni govornik predsednik republike Borut Pahor.

Opoldne pa bo s tradicionalnim, 13. prvomajskim sindikalnim taborom in srečanjem dolenjskih, belokranjskih ter posavskih pohodnikov pri domu na Miklavžu na Gorjancih pričela Zveza delavskih sindikatov Slovenije - Solidarnost. Prvi maj bodo praznovali tudi pri smučarski koči na Planini nad Podbočjem, kjer bo zbrane nagovoril poslanec in predsednik SLS Franc Bogovič. Tradicionalno kresovanje pripravljajo tudi na Tratni pri Grobelnem v občini Šentjur, kjer se bo dogajalo na praznični dan na Resevni.

Med najbolj obiskanimi kresovi v Posavju bo tudi letos kres na travniku pri boštanjskem trgovskem središču. Kres dvanajstič zapovrstjo postavlja Klub boštanjske mladine, pred šestimi leti so se z dobrih 43 metrov visokim prvomajskim kresom vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov.

Postavili bodo mlaj

Tradicionalne prireditve 1. maja pripravljajo tudi na Celjski koči in na Šmohorju nad Laškim. Prvomajska praznovanja pripravljajo tudi šaleško-savinjski sindikati s pomočjo Premogovnika Velenje, nekaterih večjih velenjskih podjetij in tamkajšnjih občin. Osrednja prireditev bo na praznični dan na Graški Gori, iz Velenja in Šoštanja bo organiziran brezplačni avtobusni prevoz. Na Koroškem pa območna organizacija ZSSS osrednjo prireditev ob prazniku dela pripravlja na Kremžarjevem vrhu.

V Murski Soboti bo sindikalna organizacija v sodelovanju z mestno občino na Trgu zmage v torek dopoldne pripravila tradicionalno postavitev mlaja, zvečer pa bodo v mestnem parku prižgali tudi kres.

Osrednje prvomajsko praznovanje na Gorenjskem, ki ga pripravlja Svet gorenjskih sindikatov, bo tudi letos na Svetem Joštu nad Kranjem. Na praznični dan obljubljajo pester kulturni program, na predvečer praznika pa po enoletnem premoru znova pripravljajo tudi kresovanje. Območna organizacija ZSSS Gorenjska medtem prvomajsko praznovanje prav tako tradicionalno pripravlja na Križni Gori.

Kresovanja po državi sicer poleg sindikalnih organizacij pripravljajo tudi prostovoljna gasilska društva, planinska društva klubi študentov in druge organizacije.

Požarne straže

Na Upravi RS za zaščito in reševanje organizatorje kresovanj obveščajo, da mora biti kurišče obdano z negorljivimi materiali, kot so pesek, kamni, opeka ali kovina, od gozda pa mora biti oddaljeno vsaj 50 metrov. Ob vetrovnem vremenu po njihovih navedbah ni priporočljivo prižigati kresa, ob premočnem vetru pa je treba kurjenje kresa prekiniti.

Kres mora biti ves čas pod nadzorom, po končanem kurjenju pa je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti in kurišče prekriti z negorljivim materialom, kot sta pesek ali zemlja, še opozarjajo. Na javnih prireditvah s kresovanjem morajo biti skladno z zakonom o varstvu pred požarom zagotovljeni tudi ustrezni ukrepi varstva pred požarom, zlasti organiziranje požarne straže, ki jo lahko izvajajo le gasilci.

STA


Najbolj brano