GZS trgovcem: bremena višjega DDV ne prevalite na dobavitelje

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ob informacijah, da želijo trgovske družbe za določeno obdobje celotno breme višjega davka na dodano vrednost (DDV) prevaliti na dobavitelje in distributerje, trgovce opozarja, da s tem sami znižujejo kupno moč svojih kupcev.

Gospodarska zbornica Slovenije  ob informacijah, da želijo trgovske družbe za določeno obdobje celotno breme višjega davka na dodano vrednost prevaliti na dobavitelje in distributerje, trgovce opozarja, da s tem sami znižujejo kupno moč svojih kupcev Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Gospodarska zbornica Slovenije ob informacijah, da želijo trgovske družbe za določeno obdobje celotno breme višjega davka na dodano vrednost prevaliti na dobavitelje in distributerje, trgovce opozarja, da s tem sami znižujejo kupno moč svojih kupcev Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Iz GZS so danes sporočili, da so se po njihovih informacijah pojavili resni pritiski trgovskih družb z živili, da bi breme višjega DDV za tri mesece prevalili na lokalne dobavitelje in distributerje. To bi po podatkih zbornice lahko pomenilo najmanj 4,5 milijona evrov izpada prihodka v živilski industriji. Posledično bi tudi država ostala brez prihodka z naslova višjega DDV.

Če bodo ob takšnem padcu bruto domačega proizvoda, kot mu je Slovenija priča v zadnjih mesecih, trgovske družbe za nekaj mesecev celotno breme višjega DDV res skušale prevaliti tudi na lokalne dobavitelje in distributerje, je to po mnenju GZS “avtogol celo za trgovce”.

To bi bil namreč nov udarec lokalnim dobaviteljem in distributerjem, kar bi posledično pomenilo grožnjo delovnim mestom in ekonomski pritisk na nižje plače. Pomembno bi se znižala tudi kupna moč v trgovinah. Zato takšna obravnava lokalnih dobaviteljev po prepričanju GZS ni v interesu trgovskih družb.

GZS zato poziva trgovske družbe, naj najdejo druge vzvode za čim večje nevtraliziranje učinka višjega DDV na njihovo poslovanje in s tem preprečijo vnovičen padec kupne moči, ki bi škodil tudi trgovcem samim.

Lokalni dobavitelji in distributerji si zaslužijo drugačno obravnavo kot drugi dobavitelji. Ne zaradi lokalnih dobaviteljev in distributerjev, temveč zaradi interesa trgovcev samih, so prepričani v GZS.

Država se je odločila, da s 1. julijem zviša DDV. Splošna stopnja se bo zvišala z 20 na 22 odstotkov, znižana pa z 8,5 na 9,5 odstotka.

STA


Najbolj brano