Fištravec obljublja polno sodelovanje z organi

Novi mariborski župan Andrej Fištravec, ki bo svoj položaj formalno prevzel na seji mestnega sveta 8. aprila, pozdravlja zadnje ugotovitve Komisije za preprečevanja korupcije v zvezi s projektom nadgradnje in avtomatizacije cestnega prometa v Mestni občini Maribor (MOM).

Novi mariborski župan Andrej Fištravec  verjame, da bodo odgovorne pripeljali pred roko pravice Foto: STA
Novi mariborski župan Andrej Fištravec verjame, da bodo odgovorne pripeljali pred roko pravice Foto: STA

MARIBOR>Andrej Fištravec verjame, da bodo odgovorne pripeljali pred roko pravice.

Kot je sporočil po današnji objavi protikorupcijske komisije, njeno poročilo potrjuje njegove prejšnje ugotovitve v volilni kampanji, da je prišlo v primeru pogodbe o vzpostavitvi radarskega sistema do ravnanja, ki nasprotuje zakonu o javnem naročanju in da sporno javno-zasebno partnerstvo napeljuje na misel o koruptivnem ravnanju.

“Spomniti velja tudi, da je podžupan Milan Mikl v začetku marca poskušal na lastno pest izpeljati pogajanja s podjetjem Istra Sistemi, in to še pred končno odločitvijo protikorupcijske komisije in računskega sodišča,” je dejal Fištravec.

Prvi mož družbe Iskra Dušan Šešok je v odzivu na poročilo Komisije za preprečevanje korupcije dejal, da nimajo nič ne s protikorupcijsko komisijo, niti z računskim sodiščem. Ob tem je dodal, da so Iskra Sistemi dan po volitvah sami prekinili pogodbo. Šešok je dejal, da je mariborska občina v fazi priprave domnevno sporne pogodbe imela pravno pomoč in mnenje Inštituta za javno-zasebno partnerstvo. Mnogi so si ogledali pogodbo, ki je bila takrat po Šešokovih besedah sprejemljiva za vse, dokler to ni postal politični problem. “Ljudje pač želijo svoje in tako jih še vedno približno 1500 dnevno krši cestnoprometna pravila, nekateri se skozi Maribor še vedno vozijo 100 kilometrov na uro tam, kjer je omejitev 50. Samo februarja smo evidentirali 140 takih primerov,” je dejal prvi mož Iskre. Enomesečni odpovedni rok pogodbe se bo iztekel 18. aprila, po tistem pa, če se ne bodo dogovorili, bo Iskra vložila tožbo za vložen denar v višini sedem milijonov evrov, ob tem pa še za odškodnino zaradi prekinitve pogodbe po krivdi občine.

Vztrajali bodo pri prekinitvi pogodbe

Mestna občina Maribor bo po njegovih besedah vztrajala pri prekinitvi sklenjene pogodbe, zato ga veseli ugotovitev iz poročila komisije, da bodo z državnim pravobranilstvom nadaljevali postopke uveljavljanja ničnosti pogodbe, kar bi imelo za posledico nične ali vsaj nižje finančne posledice za občino.

Fištravec verjame, da bodo odgovorne za škodljivo pogodbo pripeljali pred roko pravice in da bodo morali odgovarjati za povzročeno škodo mestu Maribor. V tem smislu župan obljublja polno sodelovanje z organi odkrivanja in pregona ter drugimi državnimi institucijami.

Komisija za preprečevanje korupcije je v danes objavljenem poročilu ugotovila, da so odgovorne osebe občine ravnale v nasprotju z določbami zakona o javnem naročanju in zakona o javno-zasebnem partnerstvu in pri tem izpolnile znake korupcije.

Komisija bo, kot je zapisala, v sodelovanju z državnim pravobranilstvom nadaljevala s postopki za uveljavitev ničnosti omenjenega pogodbenega razmerja. Že med postopkom je del dokumentacije odstopila pristojnim organom odkrivanja in pregona zaradi suma storitve kaznivih dejanj in podala državni revizijski komisiji pobudo za revizijo postopkov oddaje javnih naročil ter predlog za uvedbo postopka o prekršku.

Radarji so padli

S pogodbo o radarjih, ki so s položaja odnesli nekdanjega župana Franca Kanglerja, se ukvarja tudi računsko sodišče. Tam so povedali, da je bil v torek na računskem sodišču razčiščevalni sestanek. Temu sledi izdaja predloga revizijskega poročila (v roku 15 dni), nato morebiten ugovor, o katerem odloča senat in izdaja končnega revizijskega poročila. Slednje bo izdano predvidoma poleti, napovedujejo na računskem sodišču.

Mariborska občina je s podjetjem Iskra Sistemi sklenila 30 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo, po kateri naj bi podjetje v obdobju štirih let posodobilo dotrajan semaforski sistem v mestu. Pri tem naj bi se del denarja od kazni kršiteljev, ki bi jih ujeli z novimi radarji, stekal na njegov račun. Prve radarje so postavili sredi oktobra lani, a so že nekaj dni pozneje vrsto radarjev po mestu uničili, zvrstili pa so se množični protesti, ki so naposled vodili do odstopa župana Kanglerja.

STA


Najbolj brano