Fides: Bratuškova naj vloži odškodninski zahtevek zoper Viranta

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je premierki Alenki Bratušek in pravobranilstvu podal pobudo za vložitev odškodninskega zahtevka zoper ministra Gregorja Viranta v zvezi z izplačilom tretje četrtine plačnih nesorazmerij.

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je premierki Alenki Bratušek in pravobranilstvu podal pobudo za vložitev odškodninskega zahtevka zoper ministra Gregorja Viranta v zvezi z izplačilom tretje četrtine plačnih nesorazmerij Foto: STA
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je premierki Alenki Bratušek in pravobranilstvu podal pobudo za vložitev odškodninskega zahtevka zoper ministra Gregorja Viranta v zvezi z izplačilom tretje četrtine plačnih nesorazmerij Foto: STA

LJUBLJANA > V sindikatu so poleg tega pripravili nov predlog aneksa h kolektivni pogodbi s standardi in normativi.

Vrhovno sodišče je konec septembra potrdilo sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je odločilo, da mora država državnim uradnikom za obdobje od 1. oktobra 2010 do 31. maja 2012 izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

V Fidesu so po odločitvi sodišča povedali, da je za višino vsote, ki jo država dolguje javnim uslužbencem, neposredno odgovoren minister za notranje zadeve Gregor Virant. Pojasnili so, da ni spoštoval jasne, logične in pravnomočne sodbe višjega delovnega in socialnega sodišča glede izplačila tretje četrtine plačnih nesorazmerij.

Plačati bo treba še zamudne obresti

Nespoštovanje pravnomočne odločitve omenjenega sodišča je povzročilo, da bo treba iz javnih sredstev plačati javnim uslužbencem še zamudne obresti za čas od marca 2013 dalje, so takrat pojasnili v sindikatu. Virant je takrat napovedal, da bodo tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij za nazaj izplačali vsem javnim uslužbencem, kar bo državo stalo do 170 milijonov evrov. Zamudne obresti pa bodo po oceni sindikata zahtevale še dodatnih sedem milijonov evrov.

Kuštrin je na današnji novinarski konferenci povedal, da bodo glede izplačila tretje četrtine plačnih nesorazmerij počakali na vladne predloge. Pri tem je opozoril, da ne bodo pristajali na kupčije, s katerimi bi izplačilo nesorazmerij dobili in jih nato morali vrniti skozi znižanje plač.

Povedal je tudi, da so 9. septembra letos pripravili nov predlog aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v kateri usklajujejo dopuste. Maksimalno število dni dopusta dopusta določajo na 35, zaradi posebnih pogojev dela pa bo mogoče dobiti še do dodatnih 15 dni.

Standardi in normativi

Predlogu aneksa so v sindikatu dodali še standarde in normative, ki opredeljujejo delovne obremenitve zdravnikov na primarni, sekundarni in terciarni ravni. Po Kuštrinovih besedah jih je sprejela zdravniška stroka. Dodal je, da so nujno potrebni, saj se na njihovi osnovi lahko govori o obremenitvah in načrtuje zaposlovanje.

Po Kuštrinovih besedah je že nastopil čas, ko bi jim vlada glede predloga morala odgovoriti. Socialni dialog na tem področju je ocenil kot zelo šibek in pojasnil, da imajo več možnosti: najprej sprožitev komisije za pomirjanje, nato arbitražo, na koncu pa sindikalne akcije in pritiske.

Na novinarski konferenci so govorili tudi o zdravstveni zakonodaji. Po mnenju Fidesovega pravnika Bojana Popoviča je predlog zakona o zdravstveni dejavnosti korak v napačno smer. “V njem ni praktično ničesar skladnega s sodobnimi trendi,” je pojasnil in dodal, da se še vedno konceptualno razhajamo glede tega, kakšen zdravstveni sistem želimo imeti in kakšnega imamo.

STA


Najbolj brano