Fidel Castro je papeža sprejel v trenirki

Nekdanji predsednik Kube Fidel Castro, ki se je v sredo v veleposlaništvu Vatikana v Havani srečal s papežem Benediktom XVI., je papeža vprašal, kaj pravzaprav dela. Tiskovni predstavnik Vatikana Federic Lombardi je dejal, da mu je papež opisal svoje duhovniško delo in potovanja v službi Cerkve.

Fidel Castro je papeža sprejel v trenirki Foto: Handout
Fidel Castro je papeža sprejel v trenirki Foto: Handout

HAVANA> Do srečanja med 85-letnim Fidelom Castrom in 84-letnim papežem je prišlo po maši pred več sto tisoč ljudmi na havanskem Trgu revolucije, s katero je Benedikt XVI. v sredo sklenil turnejo po Latinski Ameriki, v okviru katere je obiskal še Mehiko.

Papežev gostitelj na Kubi je bil voditelj države Raul Castro, ki se je skupaj s starejšim bratom Fidelom v mladosti šolal pri jezuitih, kasneje pa je postal revolucionar. Fidel Castro je bratu predal oblast leta 2008, od takrat pa se ukvarja s pisanjem komentarjev.

Papeža je prišel obiskat oblečen v črno trenirko, s seboj pa je pripeljal tudi svoja otroka. Med pogovorom sta se šalila o starosti, Castro pa je papeža zaprosil tudi za kakšno knjigo, ker ga zanimajo spremembe v liturgiji. Po Lombardijevih besedah je papež Castru govoril o problemu pomanjkanja vere v Boga v današnjih družbah nasploh in tudi o odnosu med razumom in vero.

Castro občuduje mati Terezo in Janeza Pavla II.

Castro pa je dejal, da zelo občuduje pokojno mater Terezo in papeža Janeza Pavla II., ki je Kubo obiskal leta 1998 in izposloval, da je božič na otoku spet postal praznik. Benedikt XVI. je tokrat Raula Castra podučil, da je tudi velika noč velik krščanski praznik, zato bi si želel, da bi ga priznavali tudi na Kubi. Odgovora še ni dobil.

Papež je kritiziral Washington

Ob slovesnem pozdravu na letališču pred vrnitvijo v Rim je papež, ki je Kubance od ponedeljka do srede pozival, da dajo Cerkvi večjo vlogo v družbenem življenju in preobrazijo svojo družbo v smeri večje svobode posameznika, kritiziral tudi Washington. “Kuba lahko zgradi družbo široke vizije, ki bo prenovljena in pomirjena, vendar je to težje storiti, ko od zunaj vsiljeni gospodarski ukrepi nepošteno obremenjujejo ljudi. V osebnem, državnem in mednarodnem sobivanju moramo nujno zavrniti neomajna stališča in enostranske poglede,” je dejal Benedikt XVI.

Raul Castro je poudaril, da je obisk potekal v znamenju medsebojnega razumevanja. “Ugotovili smo, da se strinjamo glede številnih stvari, vendar je tudi naravno, da o vseh vprašanjih ne mislimo enako,” je dejal.

Papež je na Kubi diplomatsko omilil svoj odnos do komunizma

Papež je v Mehiki pridigal proti mamilarskemu nasilju in korupciji in izjavil je, da je komunizem preživet model. Na Kubi ni bil tako neposreden, je pa vztrajal pri tem stališču, čeprav na malce bolj diplomatski način.

Odgovor kubanskih oblasti na pobude za več svoboščin in reforme pa je bil jasen. “Političnih reform na Kubi ne bo,” je dejal podpredsednik države Marino Murillo.

Kubanske oblasti so tudi pred in med obiskom papeža aretirale več oporečnikov, čeprav so po drugi strani dovolile prihod 800 romarjev iz ZDA, povečini kubanskih izseljencev in njihovih potomcev.

Njihov vodja, nadškof Miamija Thomas Wenski je za razliko od papeža v torek zvečer v havanski katedrali precej bolj neposredno pozval k večjemu spoštovanju človekovih pravic in k političnim spremembam, kar je navzoče v cerkvi navdušilo.

STA


Najbolj brano