Evroskupina o nacionalnih proračunih novembra

Evroskupina se bo s predlogi proračunov članic ukvarjala v novembru. Temeljito jih bo preučila, skupaj z Evropsko komisijo, ki bo preverila, ali so v skladu s priporočili, ki jih je vsaka država dobila od EU, je danes v Bruslju poudaril šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem.

Evroskupina se bo s predlogi proračunov članic ukvarjala v novembru Foto: Thierry Monasse
Evroskupina se bo s predlogi proračunov članic ukvarjala v novembru Foto: Thierry Monasse

BRUSELJ > Če bodo ugotovili pomembno neskladje nacionalnih proračunskih predlogov z evropskimi priporočili, bo morala članica pripraviti popravljen predlog, je Jeroen Dijsselbloem spomnil na nova pravila iz zakonodajnega dvojčka, ki zaostruje evropski nadzor nad nacionalnimi proračuni.

Slovenija in Španija s presežnimi neravnovesji

Slovenija je dobila julija od evroskupine opomin, da mora do oktobra učinkovito ukrepati za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja, potem ko je Evropska komisija ocenila, da bo potreben dodaten fiskalni napor. V drugi polovici meseca se pričakuje v Sloveniji misija komisije, ki naj bi preverila uresničevanje bruseljskih priporočil.

Dijsselbloem je danes tudi znova izrecno opozoril, da bodo pozorno spremljali države, v katerih so zaznali presežna ali resna makroekonomska neravnovesja. Med zgolj dvema članicama unije s presežnimi neravnovesji je poleg Španije tudi Slovenija.

Poleg tega je Dijsselbloem izrazil splošno zaskrbljenost nad izvajanjem strukturnih reform, potem ko je na nujnost pospešitve reform - sploh v državah, ki so dobile dodaten čas za zmanjšanje primanjkljaja, torej tudi v Sloveniji - pred dnevi opozoril že komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn.

Nujno vzpostaviti bančno unijo

Šef evroskupine je danes poudaril tudi nujnost vzpostavitve bančne unije, za kar je po njegovih besedah ključna čim boljša izvedba skrbnih pregledov in obremenitvenih testov v evropskih bankah.

Prvi steber bančne unije, enotni nadzor, bo začel po njegovih besedah delovati oktobra in pred tem je treba izvesti omenjene teste - neodvisno in temeljito, brez političnih pritiskov. “Ključno je, da je začetek delovanja bančne unije uspešen,” je poudaril.

Šele ko bo enotni nadzorni mehanizem deloval s polno paro, bo mogoče banke neposredno dokapitalizirati iz stalnega reševalnega mehanizma, a to bo le skrajna rešitev, mogoča le pod strogimi pogoji, je opozoril šef evroskupine in spomnil na nova pravila o državnih pomočeh, ki veljajo od avgusta.

Nova pravila o državnih pomočeh

Če bodo skrbni pregledi in stresni testi pokazali, da banka potrebuje svež kapital, ga bo morala najprej poskušati dobiti na trgu, nato bodo uveljavljena nova pravila o državnih pomočeh za banke.

Ključna novost teh pravil je, da bodo morali v primeru potrebe po dokapitalizaciji denar najprej prispevati lastniki banke in upniki (bail in), šele potem bodo lahko banke zaprosile za državno pomoč.

Poleg tega nova pravila za državne pomoči terjajo, da bodo morale banke učinkovit načrt prestrukturiranja načeloma pripraviti pred dokapitalizacijo in v njem prepričljivo pojasniti, kako bo banka dolgoročno spet dobičkonosna.

“Pred nami je še dolga pot, a vesel sem, da se odmikamo od krize ... Razmere so še krhke, a obstajajo razlogi za optimizem,” je ocenil Dijsselbloem v današnji izmenjavi mnenj s člani odbora Evropskega parlamenta za gospodarske in denarne zadeve.

STA


Najbolj brano