Evropski poslanci so zaskrbljeni zaradi razmer v območju evra

Evropski poslanci iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD), Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS) in Lojze Peterle (EPP/NSi) so se danes strinjali, da so razmere v EU in območju evra zaskrbljujoče. Med problematičnimi državami so izpostavili Italijo in Grčijo, v Sloveniji pa je nujno ukrepanje tudi v predvolilnem času.

Evropski poslanec Lojze Peterle  je zaskrbljen, ker se gospodarska kriza vsakič, ko Evropa predstavi neko rešitev, še poglobi  Foto: Tino Mamić
Evropski poslanec Lojze Peterle je zaskrbljen, ker se gospodarska kriza vsakič, ko Evropa predstavi neko rešitev, še poglobi  Foto: Tino Mamić

LJUBLJANA>Tanja Fajon je na novinarski konferenci v Ljubljani pred plenarnim zasedanjem Evropskega parlamenta menila, da je evro kljub krizi še vedno zelo stabilna valuta in da na dolgi rok ni ogrožen. Ocenila je še, da je trenutno bolj kot Grčija problematična Italija. Če se kriza v Italiji poglobi, bo namreč to po besedah Fajonove slabo za celotno območje evra.

"Zdaj se ukvarjamo z realnimi problemi, s katerimi se soočajo ljudje," je opozorila Romana Jordan Cizelj in dodala, da zdaj ni čas, da govorimo, da nas je strah, ampak mora vsak ukrepati v skladu s svojimi pristojnostmi. Po njenih besedah je nujno ukrepati tako na ravni EU kot v posameznih članicah. V nasprotju s Fajonovo poslanko sicer bolj skrbi Grčija kot Italija, za katero upa, da se bodo zadeve po zamenjavi oblasti obrnile na bolje.

Lojze Peterle pa je zaskrbljen, ker se gospodarska kriza vsakič, ko Evropa predstavi neko rešitev, še poglobi. S skrbjo gleda tudi na Slovenijo. "Naš status se slabša, denar je vse težje dobiti," je poudaril. Ob tem je ocenil, da so vsi akterji v Sloveniji še pred decembrskimi predčasnimi volitvami odgovorni za preprečitev slabšanja statusa države. Z njim se je strinjala tudi Fajonova, ki je opozorila, da v Sloveniji ne smemo izgubljati časa na račun nabiranja političnih točk pred volitvami.

Glede Slovenije je Fajonova dejala, da jo je Evropska komisija uvrstila med "boljša gospodarstva z boljšimi izgledi za prihodnost". Peterle in Jordan Cizljeva z njo ne delita optimističnih pogledov glede Slovenije in opozarjata, da se razmere slabšajo in da smo ponekod že pod povprečjem.

Peterle je omenil, da ga najbolj skrbi zadolževanje in njegova cena. "Ta kriza nam je pokazala, da se ne znamo odzvati nanjo, da smo kljub majhnosti neokretni," pa je dejala Jordan Cizljeva. Kot sredstvo za izhod iz krize poleg nadzora in kazni za nespoštovanje dogovorov poslanka zagovarja predvsem ukrepe za oživitev gospodarstva.

Poslanci so še povedali, da Slovenije v razpravah v Evropskem parlamentu doslej niso omenjali med "težavnimi" državami.

Evropski parlament sicer v zadnjem času pogosto razpravlja o ukrepih za izhod iz krize. Naslednja razprava, na kateri bosta sodelovala tudi predsednik Evropskega sveta Herman van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Nanuel Barroso, bo prihodnjo sredo na plenarnem zasedanju v Strasbourgu.

STA


Najbolj brano