Evropski finančni davek že ima podporo enajstih članic EU

Evropski davek na finančne transakcije že ima podporo enajstih članic EU, so povedali viri v Luksemburgu. Sedmerici, ki je uvedbo davka podprla že pred današnjim zasedanjem finančnih ministrov EU - Franciji, Nemčiji, Avstriji, Belgiji, Portugalski, Grčiji in Sloveniji - so se danes pridružile še štiri - Italija, Španija, Estonija in Slovaška.

Slovenija je uvedbo davka podprla že pred današnjim zasedanjem finančnih ministrov EU Foto: Thierry Monasse
Slovenija je uvedbo davka podprla že pred današnjim zasedanjem finančnih ministrov EU Foto: Thierry Monasse

LUXEMBOURG> Prvi pogoj za preučitev možnosti zagona mehanizma okrepljenega sodelovanja, v okviru katerega je mogoče tesnejše sodelovanje na nekem pomembnem evropskem področju, na katerem se sicer odloča s soglasjem, pa tega ni mogoče doseči, je, da interes za takšno sodelovanje izrazi vsaj devet članic unije.

Ko najmanj devet članic Evropski komisiji uradno sporoči, da so pri okrepljenem sodelovanju pripravljene sodelovati, komisija to pobudo preuči in se odloči, ali bo predlagala zagon mehanizma. Odločitev morajo sicer na koncu sprejeti vse članice unije s kvalificirano večino, podpreti pa jo mora tudi Evropski parlament.

Z evropskim davkom na finančne transakcije želijo oblikovalci evropske politike zagotoviti, da bi tudi finančni sektor prevzel pravičen del bremena pri reševanju krize.

Po predlogu Evropske komisije, ki je še vedno na mizi, bi bilo trgovanje z delnicami in obveznicami obdavčeno po stopnji 0,1 odstotka, z izvedenimi finančnimi proizvodi pa po stopnji 0,01 odstotka.

Za uvedbo davka je potrebno soglasje vseh članic EU, ki pa ga ni mogoče doseči. Najodločnejši nasprotnici sta Velika Britanija in Švedska, članici brez evra, ki trdita, da bo tak davek pregnal investitorje, če ne bo uveden globalno. Ta cilj je sicer za zdaj neizvedljiv, saj mu v ZDA nasprotujejo.

“Še vedno menimo, da je davek na finančne transakcije zelo nevaren in da bo negativno vplival na rast,” je danes vnovič opozoril švedski finančni minister Anders Borg.

STA


Najbolj brano