Erjavec pričakuje še nekaj preiskav v zdravstvu

Če gre za sistemsko korupcijo, so odgovorni tudi tisti, ki so to podpirali s tem, ko niso nič naredili, je kriminalistične preiskave v zdravstvu komentiral Karl Erjavec, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje.

Če gre za sistemsko korupcijo, so odgovorni tudi tisti, ki so to podpirali s tem, ko niso nič naredili, je kriminalistične preiskave v zdravstvu komentiral Karl Erjavec, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje Foto: STA
Če gre za sistemsko korupcijo, so odgovorni tudi tisti, ki so to podpirali s tem, ko niso nič naredili, je kriminalistične preiskave v zdravstvu komentiral Karl Erjavec, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje Foto: STA

LJUBLJANA > Erjavec je na novinarski konferenci ob robu srečanja z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer pojasnil, da je bil že zjutraj seznanjen s kriminalistično akcijo, kjer na 58 krajih po Sloveniji potekajo hišne preiskave, 13 ljudi pa so pridržali.

V Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so danes izpostavili sistemsko anomalijo slovenskega javnega zdravstva, ko oseba, zaposlena v javnem zdravstvu, dela tudi kot zasebnik. KPK je identificirala več sto primerov, ko osebe, ki so zaposlene v javnem zdravstvu, same ali pa njihovi družinski člani, izvajajo tudi zasebno dejavnost s tega področja. "Pri tem se je treba zavedati, da tovrstna dejanja nimajo vedno znakov kaznivih dejanj, kljub temu pa je posledica tega prepletanja javnega in zasebnega interesa neenak dostop do javnih zdravstvenih storitev (na primer čakalne dobe) ter finančna škoda, ki jo ima javno zdravstvo pri nakupih medicinskega materiala," so v KPK zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Napovedali so, da bo KPK v začetku naslednjega leta izdala sistemsko poročilo o ugotovljeni problematiki vplivanja zasebnih interesov v javnem zdravstvu.

“Gre celo za sistemsko korupcijo”

Navedel je, da gre za tiste, ki so dajali in sprejemali darila. "To so korupcijska dejanja, ocena je, da gre celo za sistemsko korupcijo," pravi minister. Ob tem je pojasnil, da je neprestano v stiku z osebo, ki vodi te preiskave. Dogovorjena sta, da je treba zagotoviti polno sodelovanje vseh predstojnikov bolnišnic, kjer akcija poteka.

Erjavec je dodal, da se je takoj po nastopu funkcije ministra za zdravje srečal s predstavniki Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ki so mu podrobneje pojasnili, kaj se v zdravstvu dogaja na področju korupcije. Zagotovil jim je polno podporo, da lahko začnejo z operativnim delom.

V zdravstvu se letno obrne štiri milijarde evrov

Organi pregona in sodišče morajo po mnenju Erjavca ugotoviti odgovornost vseh tistih, ki aktivno delujejo v zdravstvu, zlasti nosijo veliko odgovornost vodilni kadri. "Ne gre samo za to, ali si sprejel podkupnino ali ne, ampak za to, ali si ustrezno ukrepal, če si za to vedel," je zatrdil.

V zdravstvu se letno obrne štiri milijarde evrov, zato je minister prepričan, da je še posebej na tem področju treba zadeve čim prej razjasniti. "Vsi namreč govorijo, da obstaja korupcija v zdravstvu, zato je prav, da pristojni organi opravijo svojo nalogo," je zatrdil Erjavec.

Erjavec je v nadaljevanju povedal, da tudi zato vladi v soglasje ni dal imenovanja direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca dokler se ne bo ugotovilo objektivno ali subjektivno odgovornost vseh vpletenih. To velja tudi za nekatere druge predstojnike zdravstvenih zavodov, ki so jih sveti zavodov že imenovali. Povsod tam, kjer tečejo preiskave, bo minister zadržal obravnavo njihovega imenovanja na vladi.

Ali lahko nek zdravnik kljub preiskavi nadaljuje svoje delo, je po besedah Erjavca odvisno od predstojnika zavoda. Zakon o delovnih razmerjih mu daje možnost suspenza, vendar je odgovornost predstojnika, da odloči, katere instrumente bo uporabil.

Po napovedih Erjavca bo tudi v naslednjih dneh imel pogovore s predstavniki NPU, kjer se bodo dogovorili, na kakšen način bodo v prihodnje postopali. Treba je namreč zaščititi vse dokaze, da bi lahko bil sodni postopek uspešen, je še dodal minister.

STA


Najbolj brano