Erjavec in Serracchianijeva proti plinskim terminalom v Tržaškem zalivu

Minister za zunanje zadeve Karel Erjavec je danes v Ljubljani gostil predsednico dežele Furlanija-Julijska krajina (FJK) Deboro Serracchiani. Dvostransko sodelovanje sta sogovornika ocenila kot dobro, Serracchianijeva pa je tudi izrazila nasprotovanje izgradnji plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in Slovenijo zaprosila za podporo.

Minister za zunanje zadeve Karel Erjavec je danes v Ljubljani gostil predsednico dežele Furlanija-Julijska krajina (FJK) Deboro Serracchiani
Minister za zunanje zadeve Karel Erjavec je danes v Ljubljani gostil predsednico dežele Furlanija-Julijska krajina (FJK) Deboro Serracchiani 

LJUBLJANA > Karl Erjavec je poudaril, da imata Slovenija in FJK glede plinskih terminalov v Tržaškem zalivu podobne poglede. “Severni Jadran je zelo občutljiv biotop,” je poudaril Erjavec.

Serracchianijeva je izrazila jasno nasprotovanje postavitvi terminalov, saj severni Jadran ne nudi primernih pogojev in kapacitet, terminal pa bi tudi onemogočal razvoj pomorskega prometa. V zvezi s tem je, kot je poudarila, pisala tudi italijanski vladi ter Evropski komisiji. “Naše mnenje je pomembno, ni pa zadostno, zato sem ministra prosila, da nas podpre v Bruslju,” je pojasnila.

V zvezi z obiskom Serracchianijeve so se oglasili tudi v nevladni organizaciji Alpe Adria Green, kjer pozdravljajo stališče vlade FJK glede plinskih terminalov. Spomnili so tudi na peticijo proti potrditvi umestitve projekta terminala Žavlje, ki so jo poslali evropskemu komisarju za energetiko Güntherju Oettingerju. Peticijo je med drugim podprla tudi Luka Koper, saj bi “postavitev teh plinskih terminalov ogrozila njen obstoj”, izpostavljajo v organizaciji.

Plinski terminal na Krk?

V zvezi s terminali sta Erjavec in Serracchianijeva odgovorila tudi na novinarsko vprašanje o stališču glede možnosti, da bi plinski terminal postavila Hrvaška na otoku Krk. “Glede konkretnih projektov na Hrvaškem se nisva pogovarjala, dejstvo pa je, da morajo, ko gre za posege v severni Jadran, sodelovati vse tri države,” je poudaril slovenski zunanji minister.

Predsednica FJK je pojasnila, da je z italijanskim okoljskim ministrom Andreo Orlandom že govorila o iniciativi, da bi v Trstu na to temo organizirali srečanje med ministri Italije, Slovenije, Hrvaške in Avstrije.

Erjavec: Odnosi med Slovenijo in FJK so dobri in prijateljski

Sicer je Erjavec ocenil, da so odnosi med Slovenijo in FJK “dobri in prijateljski” ter da imata obe strani mnogo skupnih interesov tako na političnem, gospodarskem kot tudi na drugih področjih. Povezujeta ju tudi manjšini, je spomnil Erjavec.

“Ocena je, da se ti odnosi dobro razvijajo, da se za obe manjšini dobro skrbi. Seveda, v življenju so vedno tudi kakšne težave, vendar ugotavljava, da jih uspešno rešujemo,” pravi Erjavec.

Minister je izpostavil tudi gospodarsko sodelovanje, ki je po njegovem mnenju izjemnega pomena. Blagovna menjava Slovenije z Italijo je vredna skoraj 6,5 milijarde evrov, od tega menjava s FJK dosega 730 milijonov evrov. Erjavec je s sogovornico tudi ugotavljal, da obstaja veliko možnosti za nadaljnjo poglobitev sodelovanja.

STA


Najbolj brano