Erjavec in Gantar odstopila, v ponedeljek še ministra SLS

Zunanji minister Karl Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar bosta zato, ker je Desus zapustila koalicijo, danes odstopila s funkcije, je na novinarski konferenci potrdil Erjavec. Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav, oba iz SLS pa bosta v ponedeljek odstopila s svojih položajev.

Zunanji minister Karl Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar bosta zato, ker je Desus zapustila koalicijo, danes odstopila s funkcije Foto: STA
Zunanji minister Karl Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar bosta zato, ker je Desus zapustila koalicijo, danes odstopila s funkcije Foto: STA

LJUBLJANA> Stranka Desus je koalicijo zapustila že v začetku februarja. Poleg Karla Erjavca in Tomaža Gantarja bosta danes odstopni izjavi dala še državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janez Ujčič in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl. Pričakovati je, da se bo DZ z njihovim odstopom seznanil na seji v začetku marca. Konec januarja je že odstopil državni sekretar Ljubo Jasnič, prav tako iz vrst Desus.

Erjavec: Za razpad vlade je izključno kriv Janez Janša

Erjavec je pojasnil, da Desus ni tista stranka, ki je “načela to vladno barko”. Po njegovem mnenju je krivda za to, da je vlada padla, izključno v premierju Janezu Janši, ki ni odstopil po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije. “Desus ni pripravljena delati v vladi, kjer je njen predsednik osumljen določenih koruptivnih tveganj, zato smo tudi odšli iz vlade in zato ne prevzemamo nobene odgovornosti,” je dodal.

SLS. Modro bi bilo izoblikovati tehnično vlado, vendar se to očitno ne bo zgodilo

SLS bo v ponedeljek izstopila iz koalicije, minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav pa bosta odstopila s svojih položajev, je danes po seji poslanske skupine SLS v DZ napovedal podpredsednik stranke Bogovič.

Ta je pojasnil, da bosta ministra s tem sledila sklepom stranke, ki so bili sprejeti na njenih organih. Prvi je bil ta, da bosta “v korupcijski škandal vpletena” premier Janez Janša in ljubljanski župan Zoran Janković odstopila z njunih javnih funkcij. “To se ni zgodilo in tudi nič ne kaže, da bi se zgodilo,” je pojasnil.

V SLS ocenjujejo, da bi bilo v tem času modro oblikovati tehnično vlado z zelo jasnim mandatom, ki bi bil tako časovno kot vsebinsko dorečen in bi vodil tudi k predčasnim volitvam. Vendar pa se po besedah Bogoviča tudi to očitno ne bo zgodilo.

Zato si bodo v SLS prizadevali, da bi ustvarili pogoje za čim prejšnje predčasne volitve. Vlada in parlament sta namreč po oceni Bogoviča izgubila zaupanje ljudstva. Glede na to, da ljudstvo pričakuje drugačno sestavo parlamenta, v SLS delajo korake v to smer, je še pojasnil podpredsednik SLS, sicer tudi kandidat za predsednika stranke.

O podpori nezaupnici bodo v SLS še razmislili, zlasti z vidika ocene, ali gre za korak k predčasnim volitvam, je dejal Bogovič.

STA


Najbolj brano