Erjavec bi počakal do ratifikacije, nato naj bi se poslovil

V Desus bodo razmislili o tem, da bi njihova ministra ponudila odstop na februarski seji državnega zbora, je pred današnjim delom vladnega obiska v Notranjsko-kraški regiji povedal predsednik Desus Karl Erjavec. Upa namreč, da bi lahko takrat poslanci tudi že ratificirali hrvaško pristopno pogodbo k EU.

V Desus bodo razmislili o tem, da bi njihova ministra ponudila odstop na februarski seji državnega zbora, je pred današnjim delom vladnega obiska v Notranjsko-kraški regiji povedal predsednik Desus Karl Erjavec Foto: STA
V Desus bodo razmislili o tem, da bi njihova ministra ponudila odstop na februarski seji državnega zbora, je pred današnjim delom vladnega obiska v Notranjsko-kraški regiji povedal predsednik Desus Karl Erjavec Foto: STA

POSTOJNA>Karl Erjavec je pred uvodnim vladnim posvetom v enem od postojnskih hotelov dejal, da pa še vedno vztraja pri pogoju, da Hrvaška umakne tožbe proti Ljubljanski banki, saj gre za nasledstveno vprašanje in ga je treba reševati v okviru baselske banke za mednarodne poravnave. “Se pa seveda mudi, ker ne vemo, kako se bo politična situacija razpletala,” je poudaril Erjavec in dodal, da še vedno obstaja tudi možnost predčasnih volitev. V tem primeru pa pristopne pogodbe tudi tehnično ne bi bilo mogoče ratificirati do 1. julija.

Erjavec: Janša namerava vztrajati, saj da ne vidi razloga za odstop

Predsednik Desus je povzel tudi torkove koalicijske pogovore v Vili Podrožnik v Ljubljani. Povedal je, da je premier Janez Janša dejal, da namerava vztrajati, saj da ne vidi razloga za odstop. Prav tako je Janša po besedah Erjavca poudaril, da je zavezan sklepom njegove stranke in da bo te sklepe spoštoval. To pomeni, da bo nadaljeval delo predsednika vlade, če bo treba tudi s samo šestimi oziroma štirimi ministri, je dejal prvak Desus. Opozoril pa je, da je zakonodaja iz navedenega razloga “v tem delu precej pomanjkljiva”. To po njegovih besedah kaže, da bi bilo treba razmisliti o ustreznosti zakona o vladi.

Strinjal se je, da je bil Janša v dneh po objavi poročila protikorupcijske komisije “zelo navdušen za predčasne volitve”. Glede na splošno javno mnenje in na to, kaj kažejo ankete, pa volitve v tem času po oceni Erjavca verjetno niso njegov cilj. “Po mojem bo skušal skozi sodni postopek ovreči poročilo Komisije za preprečevanje korupcije. Za to pa rabi čas,” je poudaril Erjavec, ki meni, da za predčasne volitve ni veliko možnosti. To pa odpira nove težave, med temi tudi to, da “ne bi bilo dobro” imeti vlade s šestimi ministri, saj bi bila po oceni Erjavca “precej neverodostojna”.

Erjavec: Zoran Janković bi moral odstopiti

Druga možnost bi bila drugačna koalicija, vendar je tudi glede tega stališče Desus po besedah Erjavca jasno. Zoran Janković bi se moral umakniti kot predsednik PS s sicer trenutno zamrznjenim statusom in tudi kot ljubljanski župan. To bi dalo pogoje za drugačno večino v državnem zboru in za novo vlado z mandatarjem, ki bi bil sposoben Slovenijo popeljati iz krize, je pojasnil.

Stranka Desus bo na četrtkovem sestanku obravnavala tudi idejo o konstruktivni nezaupnici, ki jo Erjavec sam podpira. Politična blokada namreč pelje Slovenijo “še nižje”. Če bi imeli neverodostojno vlado, ki ne bi bila odraz zaupanja v parlamentu, bi to po njegovih napovedih pomenilo nadaljnji padec bonitetnih ocen Slovenije.

Vladni obisk se je začel v enem od postojnskih hotelov, nato pa se bodo ministri razkropili po regiji glede na njihova delovna področja. Terminski načrt današnjega vladnega obiska je sicer predvideval tudi skupinsko slikanje pred poslopjem omenjenega hotela, vendar naj bi po neuradnih informacijah fototermin preselili v notranje prostore, saj se prav v tistem času tudi v Postojni obeta protestni shod.

STA


Najbolj brano