Erjavec: Mussomelija smo poklicali na pogovor, ne na zagovor

Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) pojasnil, da zunanje ministrstvo prejšnji teden ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija ni poklicalo na zagovor, ampak na pogovor.

Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) pojasnil, da zunanje ministrstvo prejšnji teden ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija ni poklicalo na zagovor, ampak na pogovor Foto: STA
Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) pojasnil, da zunanje ministrstvo prejšnji teden ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija ni poklicalo na zagovor, ampak na pogovor Foto: STA

LJUBLJANA > “Potrebovali smo dodatna pojasnila, kaj je hotel povedati,” je dejal Karl Erjavec.

Joseph Mussomeli je moral prejšnji petek na MZZ zaradi izjav za POP TV prejšnjo sredo, ko je v razmišljanju o razlogih za razklanost v slovenski družbi med drugim dejal: “Prelahko vam je bilo. Kaj, deset ljudi je umrlo v vaši vojni za neodvisnost. Menim, da imajo takrat, ko ljudje skupaj krvavijo, skupaj trpijo, se skupaj borijo, več občutka za narodno identiteto.”

Pred tem je v pogovoru z več slovenskimi mediji komentiral tudi kandidaturo nekdanjega predsednika Danila Türka za generalnega sekretarja ZN. Mussomeli težavo pri Türku vidi v dejstvu, da deli slovensko družbo, izrazil pa je tudi mnenje, da bo ta kandidatura za Slovenijo “izgubljena priložnost”.

Jerovška zanimali pravi vzroki

Jožefa Jerovška (SDS) pa so danes na seji OZP zanimali “pravi” vzroki, zakaj so poklicali Mussomelija na zunanje ministrstvo. Menil je, da bo to imelo “zelo velik političen pomen in posledice”.

A Erjavec je Jerovška v odgovoru nekoliko pomiril, ko je pojasnil, da je šlo za “pogovor” z veleposlanikom, ki si sicer res vseskozi prizadeva za zmanjševanje delitev znotraj slovenskega naroda. So pa njegove besede glede osamosvojitve potrebovale dodatno razjasnitev, zato so ga poklicali, naj jih pojasni, je razložil minister.

Je pa Erjavec dodal, da se za tak korak običajno odločijo, “ko ocenimo, da ne gre za običajno diplomatsko govorico”. “Pričakujemo, da so diplomati zadržani” v odnosu do gostiteljice, je še dejal minister Erjavec. Kar pa diplomati sporočajo v svoje države in o čemer je Jerovšek govoril, da bo imelo “velik političen pomen in posledice”, pa je Erjavec dejal, da je poročanje domov pač delo diplomatov.

Jerovška je zanimalo tudi, ali se je Erjavec o tem koraku posvetoval tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem, s katerim sta bila tedaj skupaj na obisku v Turčiji. Erjavec je pojasnil, da Pahorja o tem ni niti obvestil, nad čimer je bil Jerovšek razočaran in je ocenil, da “v vrhu diplomacije ni prave komunikacije”.

Erjavec: V stranki Desus ni radikalcev

Jerovšek je sicer menil, da je Erjavec s tem, ko je Mussomelija poklical na MZZ, “miril radikalno levo krilo v stranki”, ki želi zaščititi kandidaturo Türka za generalnega sekretarja Združenih narodov. A Erjavec se ni dal speljati v to razpravo in je zatrdil, da v njegovi stranki Desus ni “radikalcev” ne na levici ne na desnici.

Prav tako Jerovšku ni želel jasno odgovoriti na vprašanje glede pobude Zveze združenj borcev (ZZB) NOB, da bi se Mussomelija razglasilo za nezaželeno osebo. Kot je dejal Erjavec, je pobuda naslovljena na predsednika republike Pahorja.

Na seji OZP je Erjavec sicer odgovarjal še glede prenove slovenske zunanjepolitične strategije in poslancem obljubil, da bodo predlog na mize dobili v naslednjih dveh mesecih.

Govorili so tudi o diplomatsko-konzularni mreži, pri čemer se je Erjavec zavzel predvsem za širitev mreže, ne pa za njeno krčenje, še zlasti, če naj bi krepili podporo diplomacije gospodarstvu. Kakih odločitev, kje bi morda odpirali kaka nova predstavništva, pa za zdaj še niso sprejeli, je še pojasnil minister Erjavec.

STA


Najbolj brano