Erjavec: Čist sem kot solza

Predsednik stranke Desus ostaja Karl Erjavec. Kljub deljenim mnenjem o uspešnosti njegovega dela je na kongresu stranke prepričal 114 od 215 delegatov in tako premagal protikandidata Ljuba Jasniča (39 glasov) in Meto Vesel Valentinčič (62 glasov).

Karl Erjavec je dokaj prepričljivo premagal svoja protikandidata in ostal na čelu Desusa Foto: STA
Karl Erjavec je dokaj prepričljivo premagal svoja protikandidata in ostal na čelu Desusa Foto: STA

LJUBLJANA Desus ni koruptivna stranka; v njej ni lobijev in mrež, je delegate v neoporečnost svojega vodenja stranke od leta 2005 do včeraj prepričeval Karl Erjavec. “Čist sem kot solza,” je poudaril ugotovitve iz poročila komisije za preprečevanje korupcije, ki pri njegovem poročanju o premoženju ni našla nepravilnosti.

Predstavniki pokrajinskih odborov stranke so v razpravah Erjavcu najpogosteje očitali znižanje borčevskih pokojnin, ki ga je povzročil zakon o uravnoteženju financ, in njegovo, za nekatere avtoritarno, vodenje stranke.

Koalicija z Janšo v dobro upokojencev

Poudaril je, da je stranki uspelo zavarovati interese upokojencev. Če Desusa ne bi bilo v Janševi vladi - zamere zaradi vstopa v to koalicijo so se jasno kazale v razpravah delegatov - bi bile pokojnine že zdaj nižje za najmanj pet odstotkov, do konca leta pa še za dodatnih sedem, je prepričan Erjavec. V sedanjih finančnih razmerah zahteve po visokih pokojninah niso realne, je dejal.

Njegova protikandidata Ljubo Jasnič, generalni sekretar stranke, in Meta Vesel Valentinčič, predsednica ljubljanskega mestnega odbora Desus, sta opozorila na nizko javnomnenjsko podporo stranki in potrebo po njenem drugačnem vodenju.

Odskočna deska za osebne ambicije

Desus ne sme soditi v področje neoliberalnega, ampak v področje socialnega, je poudarila Meta Vesel Valentinčič. Za stranko mora biti bistven javni in ne zasebni interes, je dejala in menila, da bi moral Desus v novi vladi prevzeti ministrstvi za delo in zdravje.

Ljubo Jasnič je spomnil, da je stranka v zadnjem letu dni izgubila veliko podpore in si pridobila celo naziv “stranka nenačelnih”, zato bi sprememba v vodstvu lahko pozitivno vplivala na volilce. “Desus ne more in ne sme nikoli več nekritično privoliti v ostro politiko zategovanja pasu, ki na daljši rok pomeni tudi zategovanje pokojnin,” je poudaril. Desus po njegovem mnenju tudi ne sme ostati brez lastnega stališča do kritičnih in družbenih vprašanj pa tudi ne “odskočna deska za osebne ambicije.” Ministrski resorji, ki bi jih v novi vladi lahko vodil Desus, so po njegovem mnenju lahko zgolj tisti, ki se ukvarjajo z delom, zdravjem in s pokojninami.

Predstavniki pokrajinskih odborov stranke so sicer v razpravah izražali različna stališča do dosedanjega vodenja stranke. Erjavec je požiral zlasti očitke na račun znižanja borčevskih pokojnin z zakonom o uravnoteženju javnih financ, del članstva pa je motilo tudi Erjavčevo domnevno avtoritarno vodenje stranke.

JANA KREBELJ


Najbolj brano