Erjavec: Če v nedeljo ne bo dogovora, sledi politična kriza

Vrh koalicije bi v nedeljo moral doseči dogovor o ukrepih za zapolnitev 200 milijonov evrov izpada v proračunu po padcu davka na nepremičnine, saj lahko sicer sledi le politična kriza, ki pa bi v tem trenutku zelo škodovala Sloveniji, zlasti našim državljanom, je danes v Atenah dejal prvak stranke Desus Karl Erjavec.

Vrh koalicije bi v nedeljo moral doseči dogovor o ukrepih za zapolnitev 200 milijonov evrov izpada v proračunu po padcu davka na nepremičnine, saj lahko sicer sledi le politična kriza je danes v Atenah dejal Karl Erjavec Foto: STA
Vrh koalicije bi v nedeljo moral doseči dogovor o ukrepih za zapolnitev 200 milijonov evrov izpada v proračunu po padcu davka na nepremičnine, saj lahko sicer sledi le politična kriza je danes v Atenah dejal Karl Erjavec Foto: STA

ATENE, LJUBLJANA > Kot morebitna rešitev se omenjajo naslednji ukrepi: 50 milijonov evrov manj subvencij, 50 milijonov z notranjimi prerazporeditvami na ministrstvi, 10 milijonov z zvišanjem trošarin na alkohol in tobak, od 20 do 30 milijonov pa z dvigom davka na promet z nepremičninami.

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj napoved premierke Alenke Bratušek o preverjanju podpore z zaupnico ocenjuje kot dodatno utrjevanje koalicije. Ali bodo v DL zaupnico podprli, še ne more napovedati, bo pa današnje glasovanje o interpelaciji notranjemu ministru Gregorju Virantu vplivalo tudi na glasove DL pri zaupnici, je dejal.

Na vprašanje, ali so ti ukrepi za Desus sprejemljivi, je Karl Erjavec danes odgovoril: “V zvezi s tem ne bomo delali težav, ker lahko ta zadeva pripelje tudi do resne politične krize, tega si pa ne želimo.”

Erjavec: Zaupnica je nesmiselna

Prvak Desus je napoved premierke Alenke Bratušek o vložitvi zaupnice ocenjuje kot nepotreben korak. Če se bo namreč koalicija v nedeljo dogovorila o potrebnih ukrepih za zapolnitev proračunske vrzeli, je glasovanje o zaupnici nesmiselno, v nasprotnem primeru pa vlada "tako in tako pade". V ozadju tega so po njegovih besedah razmere v PS.

Če se bomo v nedeljo predsedniki koalicijskih strank dogovorili o virih za pokritje proračunskega izpada v višini 200 milijonov evrov, potem postane glasovanje o zaupnici v DZ povsem nepotrebno in nesmiselno, pravi Erjavec, ki se sicer mudi v Atenah. Ob tem dodaja, da je verjetno v ozadju nekaj drugega: razmere v PS.

Po njegovi oceni bi bilo od glasovanja o zaupnici, ki vedno odmeva širše - tudi mednarodno, v Bruslju in na finančnih trgih - bolje, če bi premierka napovedala kongres PS že v tem mesecu, na njem pa bi razčistili, kdo pravzaprav vodi to stranko in kdo je najmočnejši politik v njej.

"Na sploh ima koalicija vedno zadosti glasov, da podpre vsako odločitev vlade v DZ. Ne razumem, zakaj se je odločila za ta korak. Mislim pa, da ni koristen za Slovenijo in slovensko politiko. Povsem jasno je, da če ne bomo našli virov za 200 milijonov evrov, to pomeni, da te vlade ni več in sploh ni treba vezati zaupnice," je še poudaril Erjavec.

Ni dobro, da koalicija tekmuje, kaj bo storila, še najbolj to velja za premierko Alenko Bratušek, je njeno namero o zaupnici komentiral vodja poslancev SD Matjaž Han. Treba je imeti politično modrost, ne le računanje, kaj je za koga dobro, je dodal. Prvak SD Igor Lukšič pravi, da Bratuškova ne sme iti v smer napačne politike - le varčevanja.

Jurša: Desus je za zdaj še trden člen koalicije

Ob robu seje DZ se je odzval tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša, ki pa pravi, da je v tem trenutku težko govoriti o tem, ali bo stranka zaupnico podprla ali ne, saj da zadeve še niso obravnavali. Meni pa, da Bratuškova še vedno uživa zaupanje Desus, ki je "za zdaj še trden člen koalicije".

Bratuškova bo izvršnemu odboru PS predlagala tudi čimprejšnji sklic kongresa stranke, na katerem bo kandidirala za predsednico stranke. Kot njen protikandidat bo vnovič kandidiral tudi prvi predsednik PS Zoran Janković.

Če bi Janković zmagal na kongresu, pa to po Jurševih zagotovilih pomeni napoved razpada vlade in predčasne volitve.

Prvak SDS Janez Janša ocenjuje, da bo zaupnica, ki jo je napovedala premierka Alenka Bratušek, zagotovo pozitivna. S tem bo lahko vlada preživela do jeseni, ko bodo, kot pravi Janša, predčasne volitve. Za Mihaela Prevca (SLS) je ta napoved le še ena predstava za javnost, po oceni Ljudmile Novak (NSi) pa je to v tem hipu edina pravilna poteza.

Erjavec: "Mislim, da je Janševa primerjava z glodalci bolj izraz neke grenkobe

Erjavec je medtem danes komentiral tudi izjave predsednika največje opozicijske stranke SDS Janeza Janše, da v primeru zmage na naslednjih volitvah k sodelovanju ne bodo povabili DL ali Desus, saj da ne želijo žitnic polniti z glodalci, ki sproti uničujejo pridelek.

Ta način komuniciranja ni primeren in dela veliko škode v slovenski politiki, je povedal Erjavec. Dodal je, da sicer razume, da je Janša zelo zagrenjen, ker je v sodnih postopkih. "Mislim, da je ta njegova primerjava z glodalci bolj izraz neke grenkobe," je menil.

Ob tem je Erjavec napovedal, da v primeru zmage stranke SDS na volitvah, če bo on takrat še predsednik Desus, ni možnosti, da bi sodelovali s SDS v koaliciji, tudi "zaradi takšne retorike, ki je zelo nekulturna".

STA


Najbolj brano