Erjavec: “Me zanima, ali bo kdo odgovarjal za bančno luknjo”

Proračun, ki je trenutno v obravnavi v državnem zboru, ni realen, ker ne vemo, kakšna je luknja v državnih bankah, je danes v Luksemburgu opozoril prvak stranke Desus Karl Erjavec.

“Glavni problem, povezan s proračunom, je, kakšna bo luknja v bankah,” je med drugim danes dejal Karl Erjavec Foto: STA
“Glavni problem, povezan s proračunom, je, kakšna bo luknja v bankah,” je med drugim danes dejal Karl Erjavec Foto: STA

LUXEMBOURG > Z davkom na nepremičnine se ne more reševati proračuna, prava smer je prodaja premoženja, še meni Karl Erjavec, ki sicer verjame, da bo “koalicija šla naprej”.

“Glavni problem, povezan s proračunom, je, kakšna bo luknja v bankah. Šele ko bodo znani rezultati stresnih testov, bo Slovenija pravzaprav vedela, kje je. Ta proračun, ki je v tem trenutku v obravnavi v državnem zboru, ni realen, zato ker ne vemo, kakšna je luknja v državnih bankah,” opozarja Erjavec.

Na vprašanje, kdaj pričakuje rezultate testov za Novo Ljubljansko banko (NLB), je minister odgovoril, da “pravijo, da naj bi to bilo kmalu, do konca meseca”. Na vprašanje, ali ima kakšne indice o tem, kako globoka bo bančna luknja, pa je odgovoril, da se glede na luknjo v Factor banki in Probanki boji, kaj je z NLB in Novo Kreditno banko Maribor (NKBM).

Glavni problem je luknja v bankah

Glavni problem v razpravi o proračunu je po njegovih besedah bančna luknja, ne davek na nepremičnine, ki deli koalicijo. Na vprašanje, ali bo koalicija padla na davku na nepremičnine, je minister Erjavec odgovoril, da “računa, da bo koalicija šla naprej”. Desus bo sicer odločitev o tem, ali bo davek na nepremičnine podprl, sprejel v sredo na seji izvršnega odbora stranke.

Pripomba Desus je po Erjavčevih besedah v tem, da “s sistemskim zakonom o davku na nepremičnine ne moreš reševati proračuna”. V stranki se sicer po njegovih besedah strinjajo s tem, da se znižajo stopnje za odmero davka na nepremičnine, sam pa zavrača kritike, da se je “šele zdaj spomnil, da je nekaj narobe z zakonom o davku na nepremičnine”.

V Desus po Erjavčevih besedah tega davka ne povezujejo s proračunom, ker menijo, da je mogoče najti za proračun še kakšne druge vire, pri čemer pa varčevalni zakon številka dve ne pride v poštev, ker bi to pomenilo nov poseg v pokojnine. “Te krize ne bomo rešili na plečih tistih, ki jo že tako najtežje preživljajo. To je napačna politika te vlade,” poudarja Erjavec.

Kdo bo nosil breme

Na vprašanje, kakšna popotnica je takšno stališče koalicijske stranke za koalicijo, je Erjavec dejal: “Kar se tiče proračuna, mi ga bomo podprli in ta država bo imela proračun. Vprašanje pa je, od kod bodo zagotovljeni viri.”

Na vprašanje, kako lahko obljublja podporo proračunu, ko pa ima težave z davkom, ki je bistven element tega proračuna, je odgovoril: “Ko bo proračun sprejet, se bo pač našel nek drug način virov prihodkov za ta proračun. Kdo pa pravi, da so prihodki, napovedani v proračunu, realno planirani.”

“Kar se ta trenutek dogaja, je spopad med tem, kdo bo nosil breme te krize - ali bo to breme nosilo prebivalstvo ali tisti, ki so krizo povzročili. Zato jaz pravim, da je prava smer v prodaji državnega premoženja,” je poudaril. To državno premoženje so namreč po njegovih besedah ustvarjali državljani, zlasti upokojenci, zato je prav, da se iz tega premoženja zagotovi varno starost.

“Ampak tukaj naletimo na problem socialdemokratov, ki so proti prodaji državnega premoženja. Sprašujem se, kakšna socialna stranka je to, če jim je vseeno, kaj se dogaja z ljudmi, se pa krvavo borijo za to, da bi ostala podjetja v državni lasti. Verjetno zato, da lahko imajo še naprej vpliv na ta podjetja. Vemo pa, kako ta podjetja poslujejo in kaj so povzročila našemu gospodarstvu,” je kritičen prvak Desus.

Na vprašanje, ali ni problem pri prodaji premoženja tudi najti kupca, je odgovoril, da to ni problem, saj obstaja precejšnje zanimanje za nekatera podjetja. “Tudi v Moskvi so šli pogovori v tej smeri, so kazali velik interes za nakup nekaterih podjetij, ki imajo perspektivo, vendar pod pogoji, da bodo dobro vodeni,” je dejal. Konkretnejši pa ni želel biti.

Erjavec: Slovenij lahko težave reši sama

O možnosti vezave zaupnice vlade Alenke Bratušek na davek o nepremičninah je Erjavec dejal, da je to odločitev premierke. “Kar koli bo storila, bo prevzela odgovornost za svoje ravnanje. Stranka Desus pa bo ravnala tako, da bo zaščitila tiste, ki so zaščite v tej državi najbolj potrebni,” je izpostavil.

Na vprašanje, ali ni to populističen pristop, pa je odgovoril: “Populistično je to, da želimo reševati krizo na plečih upokojencev in mladih, da je prebivalstvo vsak dan bolj revno ... Skrbi me to, da od teh odgovornih še nihče ni nič odgovarjal. Me zanima, ali bo kdo odgovarjal za bančno luknjo. Ne vem, ali je to populizem, če braniš malega človeka. Če je populus ljudstvo in če braniš ljudstvo, je populizem čisto dobra zadeva.”

Erjavec sicer kljub vsemu meni, da je še realno, da lahko Slovenija svoje težave reši sama in da ji ne bo treba zaprositi za finančno pomoč.

STA


Najbolj brano