Ekonomista priznala napako pri izračunu učinkov varčevalnih ukrepov

Ekonomista Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Olivier Blanchard in Daniel Leigh sta v pismu priznala napake pri predvidevanju učinkov varčevalnih ukrepov za evropske države, poroča spletni portal EUobserver.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

WASHINGTON> Ekonomista priznavata, da sta podcenjevala učinek brezposelnosti na upad povpraševanja, povezanega s fiskalno konsolidacijo.

Potem ko je IMF v oktobrskih napovedih le kratko omenil problem podcenjevanja učinka brezposelnosti, sta Blanchard in Leigh v daljšem pismu pojasnila, kako so ekonomisti napačno ocenili učinke varčevanja v evropskih državah kot so Grčija, Španija in Portugalska.

Kljub temu, da ekonomista poudarjata, da njuno mnenje ni mnenje IMF, pa predstavlja obrat v odnosu vrha IMF do varčevalnih ukrepov v Evropi. Ker so bili varčevalni ukrepi precej hitrejši od pričakovanih, gospodarska rast pa šibkejša, tako imenovani fiskalni multiplikator, ki kaže razmerje med varčevalnimi ukrepi in gospodarsko rastjo, ni bil pravilno izračunan.

Medtem ko so ekonomisti predvidevali, da bo ta v letu 2010 blizu nič, je bil po kasnejših izračunih pravzaprav bližje 1,6. Model preračunavanja pričakovanih učinkov pričakovanih varčevalnih ukrepov je bil kasneje popravljen, ekonomisti IMF pa zdaj državam EU priporočajo blažje varčevalne ukrepe.

Blanchard in Leigh zato opozarjata, da fiskalni multiplikatorji ne morejo biti enaki za različne države, prav tako pa njuno pojasnilo ne pomeni, da varčevalni ukrepi niso zaželeni. “Odločanje o primernih varčevalnih ukrepih mora vsebovati veliko več, kot zgolj preračun kratkoročnega fiskalnega multiplikatorja,” sta zapisala.

STA


Najbolj brano