EU pušča Ukrajini odprta vrata, a na potezi Kijev

EU pušča Ukrajini odprta vrata za podpis sporazuma o krepitvi vezi, a poudarja, da je žogica na strani Kijeva, so opozorili zunanji ministri članic unije ob prihodu na zasedanje v Bruslju, kjer bodo o Ukrajini razpravljali tudi z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.

 Foto: STA
Foto: STA

BRUSELJ > “Seveda želimo, da Ukrajina podpiše pridružitveni sporazum. Še vedno obstaja upanje, da se bo to zgodilo,” je ocenil nemški zunanji minister Guido Westerwelle ob prihodu na zasedanje.

“Vrata ostajajo odprta, a očitno ne morejo vstopiti (...) Pomembno je, da se lahko Ukrajina odloči brez zunanjih pritiskov,” je poudaril tudi britanski zunanji minister William Hague.

Vodja nizozemske diplomacije Frans Timmermans je prav tako menil, da bi se morala unija še naprej pogovarjati z Ukrajinci, razen če oni sami tega ne želijo. Ob tem je opozoril, da ni razlogov za zamrznitev pogajanj o sporazumu o krepitvi vezi z največjo vzhodno sosedo unije.

EU zamrznila proces za podpis sporazuma

Nizozemec je presenečen nad nedeljskim sporočilom evropskega komisarja za širitev Stefana Füleja, da je tudi unija zamrznila proces za podpis sporazuma. Ocenjuje, da Fülejev način “ni najboljši pristop do tega vprašanja”.

Komisar je v nedeljo po socialnem omrežju Twitter sporočil, da se je unija odločila za zamrznitev, ker na ukrajinski strani očitno ni jasne zavezanosti za ta korak. Ošvrknil je ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča, češ da je vrzel med njegovimi besedami in dejanji vse globlja.

Kijev je pod pritiskom Moskve priprave zamrznil tik pred vrhom Vzhodnega partnerstva, na katerem naj bi unija in Ukrajina podpisali težko pričakovani sporazum ter s tem sprožil precejšnje razburjenje v uniji, ostre kritike na račun evropske diplomacije in tudi množične proteste Ukrajincev.

Ministri bodo o Ukrajini danes na kosilu razpravljali tudi s Sergejem Lavrovom, s katerim naj bi pripravili teren za januarski vrh unije in Rusije, ki bo po pričakovanjih posvečen energetskim, gospodarskim in vizumskim temam ter Siriji in Iranu.

Rusija ostaja strateška partnerica unije

“Rusija ostaja strateška partnerica EU. Na današnjem srečanju z zunanjim ministrom Lavrovom ne bomo razpravljali zgolj o razmerah v Kijevu, temveč tudi o uničenju kemičnega orožja v Siriji in o reševanju iranskega jedrskega problema,” je pojasnil Westerwelle.

Več ministrov je Ukrajino pozvalo, naj ne popušča pod pritiski Rusije, ki je v pričakovanju razprave v Bruslju gospodarsko razdejani državi na robu bankrota ponudila sveže posojilo. Država po ocenah strokovnjakov potrebuje najmanj sedem milijard dolarjev.

EU na komentarje, da Vladimir Putin Kijevu ponuja denar, unija pa pogoje, odgovarja, da bi s sporazumom z unijo ukrajinska podjetja privarčevala okoli pol milijarde evrov samo s spremembo ureditve uvoznih dajatev in da bi se ukrajinski bruto domači proizvod dolgoročno povečal za šest odstotkov.

Sporazum z Ukrajino bi bil prvi v vrsti sporazumov z vzhodnimi državami

Za unijo je sporazum z največjo vzhodno sosedo Ukrajino izjemnega geostrateškega pomena, saj bi državo preusmeril od Rusije k EU. Pomemben je tudi, ker bi bil pionir v generaciji podobnih sporazumov, ki jih unija načrtuje s preostalimi vzhodnimi sosedami.

Moskva, ki želi, da bi se Ukrajina vključila v rusko carinsko unijo, v kateri sta za zdaj Belorusija in Kazahstan, pridružila pa naj bi se ji tudi Armenija, nad krepitvijo vezi že od začetka ni navdušena, saj ne želi konkurence svojemu vplivu.

Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton, ki predseduje današnjim pogovorom, poudarja, da kijevska kriza ne bi smela negativno vplivati na odnose med unijo in Rusijo.

STA


Najbolj brano