EU je Grčiji blokirala milijardo evrov posojila

Evrsko območje je do ponedeljka zablokiralo izplačilo milijarde evrov od skupno 5,2 milijarde evrov težkega obroka posojila Grčiji, je povedal neimenovani vir iz Bruslja, blokado pa so potrdili tudi v EFSF. Vir je pojasnil, da so se evrske države za ta korak odločile zaradi negotovosti glede politične prihodnosti Grčije.

Grški mandatar za sestavo vlade Alexis Tsipras  Foto: Panagiotis Tzamaros
Grški mandatar za sestavo vlade Alexis Tsipras  Foto: Panagiotis Tzamaros

ATENE> Tiskovni predstavnik evropskega komisarja za denarne in gospodarske zadeve Amadeu Altafaj je v sredo popoldne napovedal, da bo Grčija danes prejela naslednjo tranšo posojila, vredno 5,2 milijarde evrov, saj da je bilo izplačilo potrjeno že pred grškimi parlamentarnimi volitvami.

Po besedah bruseljskega vira pa so se predstavniki držav z evrom na sredinem srečanju odločili, da odločitev o izplačilu preostale milijarde evrov prestavijo na ponedeljek. Tedaj namreč v Bruslju zaseda evroskupina.

“Preostale milijarde evrov Grki do junija ne bodo potrebovali, izplačana pa bo glede na finančne potrebe,” so v izjavi po sredinem zasedanju članov odbora direktorjev začasnega sklada za zaščito evra (EFSF) sporočili iz sklada.

Spet drugi vir iz Bruslja je napovedal, da bo danes prišlo do telefonskih pogovorov finančnih ministrov držav s skupno evropsko valuto, ki naj bi prav tako razpravljali, kaj bo s preostankom 130 milijard evrov vredne druge finančne pomoči Grčiji, ki so jo evropski voditelji potrdili marca letos.

Če Grčija ne bo vzpostavila stabilne vlade, ne bo dobila pomoči

Omenjene novice so prišle po sredinem opozorilu glede prihodnje usode Grčije. Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je v sredo poudaril, da Grčija denarja držav z evrom in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), če ne bo vzpostavila stabilne vlade, ne bo dobila.

“Grkom je treba ta trenutek sporočiti, da je njihov položaj zelo resen; da nobena evropska država Atenam ne bo pripravljena posredovati svojega dela 130 milijard evrov težkega finančnega paketa, če tam ne bo operativne vlade, ki bo spoštovala pravila,” je Asselborn poudaril v Bruslju.

Ali bo Grčija primorana zapustiti EU?

Grčija bi lahko bila prisiljena zapustiti evrsko območje, če ne bo implementirala zavez, ki jih je v zameno za finančno pomoč dala državam z evrom in IMF, pa je opozoril ekonomski svetovalec odhajajočega grškega premierja Lukasa PapademosaGikas Harduvelis.

“Če bomo vsemu dejali ne, bomo zapustili območje evra,” je njegove besede povzela AFP. Ekonomist je pojasnil še, da Grčija ima nekaj manevrskega prostora za spremembe varčevalnih ukrepov, predvidenih za obdobje do leta 2015, na katere je pristala v zameno za posojilo.

“A ne smemo zavrniti vsega in verjeti, da se je kar naenkrat v Evropi vse spremenilo, ker so naši volilci izrazili svoj 'ne',” je menil.

Nedeljske grške parlamentarne volitve so namreč pokazale na nasprotovanje volilcev varčevalnim ukrepom in reformam, ki so jih odhajajoče oblasti dale v zameno za drugi finančni paket držav z evrom in IMF.

Grčija mora do 15. maja lastnikom njihovih državnih obveznic, ki jih zasebni vlagatelji v akciji odpisa dolga tej državi letos niso želeli zamenjati, vrniti približno 450 milijonov evrov. 18. maja pa mora Evropski centralni banki vrniti še 3,3 milijarde evrov.

STA


Najbolj brano