EU: Vse več Evropejcev revnih kljub zaposlitvi

Evropska gospodarska kriza je povzročila občuten porast revščine med delovno sposobnim prebivalstvom. Tudi tisti, ki imajo delo, niso več varni pred revščino, opozarja Evropska komisija v letnem pregledu razvoja na področju zaposlovanja in socialnih zadev.

Evropski komisar za zaposlovanje in socialne zadeve Laszlo Andor Foto: STA
Evropski komisar za zaposlovanje in socialne zadeve Laszlo Andor Foto: STA

BRUSELJ > Čeprav jim uspe najti delo, revni kar v polovici primerov obtičijo v revščini, navaja komisija. Tisti, ki jim uspe dobiti delo, delajo manj ur ali za nižje plače kot prej, kar vodi v porast revščine med zaposlenimi. Svoj kamenček v mozaik dodajo še drugi dejavniki, na primer zaposlitvena situacija partnerja.

“Žal ne moremo reči, da zaposlitev nujno pomeni spodoben življenjski standard,” je o pregledu v torek povedal evropski komisar za zaposlovanje Lazslo Andor. “Postopno zniževanje brezposelnosti najverjetneje ne bo zadostovalo za zaustavitev naraščajočega trenda stopenj revščine,” je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Čeprav se je območje evra lani izvilo iz primeža recesije, so stopnje brezposelnosti ostale visoke, še posebej med mladimi. “Pozornosti ne smemo usmerjati le na ustvarjanje novih delovnih mest, ampak moramo paziti tudi na njihovo kakovost,” je opozoril komisar. Evropske države je pozval, naj poskrbijo za primerne delovne pogoje.

Andor se je postavil v bran zloglasni evropski trojki, ki naj bi pripeljala države, kot sta Grčija in Portugalska, v revščino. “Te države niso povsem brez krivde,” je poudaril. “Številne izgube delovnih mest lahko države pripišejo sebi.”

Komisar je opozoril, da je gospodarska kriza zmanjšala razlike med spoloma kar se tiče plačila in tveganja za revščino. Kriza je namreč še posebej prizadela sektorje, v katerih prevladujejo moški. Kljub temu pa ženske v povprečju še vedno delajo manj, prejemajo nižje plačilo in imajo slabše karierne možnosti. Zato komisija poudarja potrebo po prilagodljivih delovnih časih in boljši organizaciji otroškega varstva.

STA


Najbolj brano