ESS od Bratuškove pričakuje predloge za spopad s sivo ekonomijo

Tako sindikati kot delodajalci od današnje seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), ki se je udeležujejo tudi premierka Alenka Bratušek ter več ministrov, pričakujejo predvsem predstavitev predlogov vlade za spopad s sivo ekonomijo.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj se, ko gre za sivo ekonomijo, zavzema za drastične kazni kršiteljev. Pravi pa, da so “žal politiki tisti, ki praviloma kažejo, kako je treba zaobiti zakone in kako se ne Foto: Tina Kosec
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj se, ko gre za sivo ekonomijo, zavzema za drastične kazni kršiteljev. Pravi pa, da so “žal politiki tisti, ki praviloma kažejo, kako je treba zaobiti zakone in kako se ne Foto: Tina Kosec

LJUBLJANA > Vsi se strinjajo, da gre za velik problem, ki ga je treba nujno omejiti.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je pred začetkom seje poudaril, da se, ko gre za sivo ekonomijo, zavzema za drastične kazni kršiteljev, da pa so “žal politiki tisti, ki praviloma kažejo, kako je treba zaobiti zakone in kako se ne plačuje davkov”.

Tudi drugi narodi, ki imajo manjši obseg sive ekonomije, kot ga ima slovenski, po njegovi oceni niso bolj pošteni, temveč so zgolj soočeni z drastičnimi kaznimi.

V sindikatih se zavzemajo za uvedbo davčnih blagajn in krepitev inšpekcije, je spomnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.

Ivan Jani Ulaga iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) je poudaril, da bi se davčne blagajne dotaknile “izjemno majhnega segmenta obsega sive ekonomije” in same po sebi ne bi rešile ničesar. “Nasprotno, to bi bila na neki način samo potuha,” je dejal.

V OZS se, trdi, bolj zavzemajo za kompleksne spremembe dohodninske zakonodaje.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) se strinjajo, da je treba okrepiti učinkovitost inšpekcije, davčne blagajne pa podpirajo, a bi bilo treba v zvezi z njimi še marsikaj doreči. Tudi na osnutka zakonov o delu na črno in o inšpekciji dela imajo več pomislekov, je povedala izvršna direktorica za socialni dialog pri GZS Tatjana Čerin.

Nekateri predstavniki delodajalcev in sindikatov, glede na to, da so vladi posredovali vsak svoj paket predlogov za izhod iz krize, pričakujejo tudi določene odgovore glede drugih ukrepov za uravnoteženje javnih financ.

STA


Najbolj brano