Duhovniško podjetje Betnava je pristalo v stečaju

Mariborsko sodišče je v sredo razglasilo stečaj v podjetju Betnava, ki je vodilo obnovo istoimenskega dvorca mariborske nadškofije, in za stečajnega upravitelja imenovalo Leona Benigarja Tošiča, je razvidno iz spletne strani Ajpesa. Sodišče je upnike pozvalo, da v treh mesecih oziroma najpozneje do 9. avgusta prijavijo svoje terjatve.

Mariborsko sodišče je v sredo razglasilo stečaj v podjetju Betnava, ki je vodilo obnovo istoimenskega dvorca mariborske nadškofije
Mariborsko sodišče je v sredo razglasilo stečaj v podjetju Betnava, ki je vodilo obnovo istoimenskega dvorca mariborske nadškofije 

MARIBOR> Omenjeno podjetje pod okriljem mariborske nadškofije, ki je bilo formalno v lasti nekaj duhovnikov, je bilo vpleteno v dvomljive posle s propadlim velenjskim gradbincem Vegradom, zaradi katerih so celjski kriminalisti nedavno že vložili kazenske ovadbe.

Današnji Dnevnik piše, da so bili za družbo usodni prav sporni posli z Vegradom, odločilna pa naj bi bila nedavna odločitev mariborskega sodišča, da je podjetje dolžno družbi Prvi faktor poravnati skoraj 1,8 milijona evrov z obrestmi vred.

Gre za evropski denar, ki je bil “rezerviran” za poplačilo tega podjetja, vendar so v nenavadnih okoliščinah, toda v dogovoru z Betnavo, končala na računih Vegrada. Če so v mariborski nadškofiji julija lani še našli približno dva milijona evrov za vračilo evropskih sredstev, pa so zdaj čez projekt obnove dvorca Betnava očitno naredili križ, piše Dnevnik.

Denarja ne bo dovolj, da bi poplačali vse upnike

Lastništvo dvorca Betnava po pisanju omenjenega časnika sicer ostaja v rokah Nadškofije Maribor, vendar je še vedno ogroženo zaradi rubeža “avstrijskih” bank BKS in Sparkasse. Edino omembe vredno premoženje propadlega podjetja je stavbna pravica, ki mu jo je nadškofija za 20 let zaupala januarja 2008, in se bo najverjetneje prodajala v okviru stečajne mase.

Premoženja v stečajni masi družbe Betnava sicer ne bo dovolj, da bi poplačali vse upnike. Po lanskoletnih izkazih podjetja sodeč je stavbna pravica za dvorec vredna dobra dva milijona evrov, poplačilo manjkajočih 1,8 milijona evrov pa zaman iščejo v stečajni masi Vegrada. Na drugi strani je obveznosti do nadškofije in bank za vsaj osem milijonov evrov, še dodaja Dnevnik.

Odzvala se je tudi mariborska nadškofija

Na stečaj so se danes odzvali tudi v mariborski nadškofiji, kjer so pojasnili, da so se družbeniki podjetja seznanili z dejstvom, da je Betnava insolventna in da po mnenju poslovodstva ne obstaja najmanj 50-odstotna verjetnost, da bo mogoče uspešno izvesti finančno prestrukturiranje družbe tako, da bi ta znova postala kratkoročno in dolgoročno plačilno sposobna.

Na podlagi teh dejstev so družbeniki ugotovili, da ne obstaja možnost dokapitalizacije, zato so poslovodstvo pooblastili, da postopa v skladu z zakonskimi določili in vloži predlog za začetek stečajnega postopka.

“Po stečaju Vegrada kot glavnega izvajalca, ki je s svojim ravnanjem družbi Betnava in samemu dvorcu Betnava povzročil veliko škodo, se je družba Betnava ves čas trudila rešiti nastalo situacijo, vendar žal to ni bilo mogoče,” so sporočili iz Nadškofije Maribor.

STA


Najbolj brano