Državne subvencije za zaposlovanje mladih

Ministrstvo za delo upa, da bodo ukrepi pokazali rezultate in da se brezposelnost v drugem polletju ne bo močno zvišala, tako bi bila stopnja brezposelnosti konec leta na ravni začetka leta.

LJUBLJANA> V prvem polletju se je registrirana brezposelnost znižala, a je bilo po drugi strani manj tudi prostih delovnih mest.

Podatki s trga dela v prvem polletju letos so po eni strani spodbudni, po drugi pa ne, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak.

V polletju je bilo v povprečju registriranih 110.562 brezposelnih, kar je 1,3 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Junija je bilo na zavodu prijavljenih 105.630 brezposelnih ali 1,1 odstotka manj kot maja letos.

Letos manj delovnih mest

Po drugi strani so delodajalci v prvem polletju prijavili 86.071 prostih delovnih mest oziroma 12,5 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Junija so prijavili 12.996 prostih delovnih mest oziroma 8,8 odstotka manj kot maja in 32,8 odstotka manj kot junija lani.

Znižanje brezposelnosti je po ministrovih besedah deloma sezonske narave, a sam, kot pravi, takšnega padca ni pričakoval.

Pri napovedi gibanja brezposelnosti do konca leta minister ni pretirano optimističen, predvsem zaradi napovedi delodajalcev glede novega zaposlovanja. Slovensko gospodarstvo se hitro odziva na klimo v regiji in EU, pravi Vizjak in dodaja, da gospodarske napovedi za Evropo kažejo na stagnacijo, kar da se bo odrazilo tudi pri nas.

Meni, da lahko z ukrepi “vsaj omilimo dvig brezposelnosti v drugi polovici leta, tako da če bomo konec leta pričakali na ravni, kot smo ga začeli, bo to kar dober rezultat”.

Decembra lani je bilo v Sloveniji registriranih nekaj manj kot 113.000, januarja letos pa skoraj 116.000 brezposelnih.

Usposabljanje in subvencije za samozaposlitev

Minister je med ukrepi, ki jih sofinancira Evropski socialni sklad, kot zelo pomembnega izpostavil progam usposabljanja brezposelnih, za katerega je letos in prihodnje leto na voljo 10 milijonov evrov, vanj pa bo vključenih skupno 5540 oseb.

Za program usposabljanja brezposelnih je za obdobje od maja 2009 do sredine novembra 2015 namenjenih skupno 26,5 milijona evrov, vključenih pa naj bi bilo skupno 45.000 oseb.

Pri spodbujanju zaposlovanja brezposelnih je pomemben program Zaposli.me, ki subvencionira zaposlovanje težje zaposljivih oseb. Letos naj bi vključili 2750, prihodnje leto pa 3500 oseb. Letos je za to namenjenih šest milijonov, leta 2013 15 milijonov, leta 2014 pa štiri milijone evrov.

Ministrstvo nadaljuje tudi s subvencijami za samozaposlitev, za kar bo letos na voljo 13,9 milijona evrov, leta 2013 11,2 milijona evrov, leta 2014 pa devet milijonov evrov.

Subvencije za zaposlovanje mladih

Novost med programi je Prvi izziv, ki je namenjen spodbujanju zaposlovanja brezposelnih, mlajših od 30 let. Delodajalci bodo lahko za 15-mesečno zaposlitev prejeli do 7250 evrov subvencije na osebo, in sicer za čas poskusnega dela treh mesecev do 2250 evrov, za preostali čas zaposlitve (12 mesecev) pa do 5000 evrov. Za program, ki predvideva vključitev skupno 1240 oseb, je za letos namenjenih 650.000 evrov, za leto 2013 7,1 milijona evrov, za leto 2014 pa 1,2 milijona evrov.

Dodatek k temu programu je spodbujanje zaposlovanja pripravnikov na področju socialnega varstva, za kar je v letih 2012-2015 na voljo skupno 10 milijonov evrov, za letos pa je razpisanih 2,2 milijona evrov.

Predvidoma v drugi polovici julija bo objavljeno tudi povabilo za spodbujanje zaposlovanja prejemnikov socialne denarne pomoči. Za subvencije bodo namenili dva milijona evrov, tako da bi zaposlili 445 oseb, program pa bodo izvajali letos in prihodnje leto.

Socialno podjetništvo in kadrovske štipendije

V teku je program usposabljanja in izobraževanja zaposlenih (na zadnjem razpisu na voljo 4,36 milijona evrov), predvidoma konec julija bo objavljen nov javni razpis za kompetenčne centre za razvoj kadrov (pet milijonov evrov), v teku je program spodbujanja vseživljenjske orientacije za delodajalce in zaposlene.

Brezposelne bodo tudi letos vključevali v javna dela, in sicer je za to letos namenjenih skupno 23,7 milijona evrov, vključiti pa nameravajo skupno 3300 brezposelnih.

Predvideno je tudi spodbujanje razvoja socialnega podjetništva ter sofinanciranje kadrovskih štipendij in izvajanje enotnih regijskih štipendijskih shem.

STA


Najbolj brano