Društvo Integriteta pričakuje, da bosta Janša in Janković prevzela odgovornost

V Društvu Integriteta - Transparency International Slovenija pričakujejo, da bosta predsednik vlade in SDS Janez Janša ter predsednik PS in župan Zoran Janković takoj prevzela odgovornost za svoja “neetična in protizakonita dejanja”.

V Društvu Integriteta - Transparency International Slovenija pričakujejo, da bosta predsednik vlade in SDS Janez Janša ter predsednik PS in župan Zoran Janković takoj prevzela odgovornost za svoja “neetična in protizakonita dejanja” Foto: STA
V Društvu Integriteta - Transparency International Slovenija pričakujejo, da bosta predsednik vlade in SDS Janez Janša ter predsednik PS in župan Zoran Janković takoj prevzela odgovornost za svoja “neetična in protizakonita dejanja” Foto: STA

LJUBLJANA> O pritiskih na protikorupcijsko komisijo pa so že obvestili sekretariat Transparency International.

V društvu so se s sporočilom za javnost tako odzvali na ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije, ki je pri pregledu premoženjskega stanja predsednikov parlamentarnih strank ugotovila, da sta Janez Janša in Zoran Janković večkrat in sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot so zapisali, so “ogorčeni nad dejanskim stanjem integritete visokih politikov v državi”. Odstop s položaja je za Janšo in Jankovića po njihovih navedbah najmanj, kar bi v demokraciji v teh razmerah državljani pričakovali, so zapisali.

Od politike in predstavnikov ljudstva v hramu demokracije pa pričakujejo, “da ostro obsodijo taka ravnanja in izločijo 'gnila jabolka' iz svojih vrst”. “Mislim, da je skrajni čas, da se politika zave posledic korupcije in nizke integritete politikov in prevzame odgovornost takoj,” je v sporočilu zapisala predsednica društva Simona Habič.

“Dovolj je bilo relativiziranja”

S transparentnostjo premoženjskega stanja funkcionarjev se v demokratični družbi po besedah društva zagotavlja višja stopnja integritete in povečuje zaupanje državljanov v delovanje odločevalcev in nosilcev moči.

Ob tem opažajo, da “so škodljive posledice korupcije in z njo povezanih kaznivih in neetičnih dejanj za državljane in sistem v Sloveniji vedno večje in jih je potrebno zajeziti, saj povzročajo vedno večjo revščino in krizo v državi”.

Dodajajo, da so že v poročilu Nacionalni sistem integritete ugotovili, da je bila minulo leto stopnja integritete politikov in funkcionarjev na zelo nizki ravni, pravni sistem pa le v Sloveniji in Franciji med 27. evropskimi državami v celoti ne omogoča javnega razkritja premoženja funkcionarjev. Ta dejstva zdaj še dodatno potrjuje zadnje poročilo Komisije za preprečevanje korupcije. Pristojne bodo v društvu tako pozvali k spremembi zakonodaje na področju nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev.

“Dovolj je bilo relativiziranja, sprenevedanja, politiziranja in manipulacij. Ostro obsojamo vsakršne pritiske in javno diskreditacijo dela neodvisne nadzorne institucije Komisije za preprečevanje korupcije in dela njenih zaposlenih,” so zapisali. Poudarili so še, da so politiki in funkcionarji z zakonom zavezani spoštovati ugotovitve in poročila institucij pravne države in s tem zakonodajnega okvira.

Odvzemanje verodostojnosti institucijam

“Za razliko od prakse v tujini, kjer večinoma politični nosilci moči takoj nepreklicno odstopijo s položaja že ob pojavu suma kršitev zakonodaje ali nemoralnih in neetičnih dejanj v Sloveniji, ugotavljamo, da politiki in funkcionarji odgovornost za svoja dejanja prenašajo na druge. Najbolj nesprejemljivo pa je, da vedno znova odvzemajo verodostojnost institucijam in črnijo imena vodilnih tudi na osebni ravni,” še dodaja Habičeva. Komisija za preprečevanje korupcije po mnenju društva v času visokega nezaupanja javnosti v politiko in delovanja pravne države ter ogorčenja nad vsakodnevnimi korupcijskimi škandali predstavlja nepogrešljivo institucijo pravne države.

Društvo Integriteta - Transparency International Slovenija je o dogodkih in pritiskih na protikorupcijsko komisijo že obvestilo sekretariat Transparency International s sedežem v Berlinu, obvestiti pa nameravajo tudi druge mednarodne institucije.

STA


Najbolj brano