Dramatični torek za Janšo, Jankovića in slovensko politiko

Predsednik SDS Janez Janša in predsednik PS Zoran Janković sta kršila protikorupcijsko zakonodajo, je ugotovila protikorupcijska komisija, ki je vzela pod drobnogled premoženje predsednikov parlamentarnih strank. Janković naj bi ne prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.

Janković: neprijavljenih 2,4 milijona evrov  Foto: STA
Janković: neprijavljenih 2,4 milijona evrov  Foto: STA

LJUBLJANA> Pri predsedniku PS Zoranu Jankoviću, sicer županu prestolnice, je protikorupcijska komisija (KPK) med drugim ugotovila, da je del denarnih prilivov (gre za 208.000 evrov) v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na Jankovićev osebni bančni račun prek verižnih transakcij. Začenjajo se v podjetju Grep, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. "Ta sredstva niso samo neprijavljena komisiji, ampak so tudi izrazito obremenjena s korupcijskimi tveganji, tveganji za nedovoljeno lobiranje, nasprotje interesov v najširšem smislu in sumi zlorabe položaja," je zapisano v zaključnem poročilu KPK, ki je bilo objavljenem včeraj.

Podjetje Grep je sicer povezano z gradnjo Stožic, v zvezi s tem pa poteka zoper Jankovića in še nekatere druge vpletene tudi predkazenski postopek.

Na robu limita pomagala sinova

Janković je od nastopa županske funkcije leta 2006 na svoje bančne račune v Sloveniji prejel skupaj 2,99 milijona evrov. Od tega približno 2,4 milijona evrov nakazil ne prihaja iz Jankovićeve plače. V letih od 2007 do 2011 je Janković vsako leto dobil od 168.000 do 631.000 evrov nakazil različnih pravnih oseb kot so Electa, Electa naložbe in KLM. To naj bi bilo poplačilo dolga, ki pa ga Jankovič komisiji ni prijavljal. V pogovoru s člani komisije se je izgovarjal, da ni vedel, da bi moral to storiti.

Zanimiva je ugotovitev KPK, da je Janković v letu 2009 prejel približno 32.000 evrov neto plače, porabil pa (glede na odlive z njegovega osebnega tekočega računa) kar 370.000 evrov (enajstkrat več). Večkrat se je zgodilo, da se je približal odobrenemu limitu na svojem računu. Kot je pojasnil komisiji: “Ko rabim denar, pokličem, pa rečem, dragi moj sine, je čas, da kaj vrneš atu ...” Od kod sinu denar, pa ga ne zanima, je dodal.

Na komisiji poudarjajo, da zaradi zakonskih omejitev niso mogli preveriti morebitnega premoženja v tujini.

Sporne Janševe nepremičnine

Pri predsedniku vlade Janezu Janši je komisija ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin in premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Premoženje se mu je v letih od 2004 do 2012 nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.

Po ugotovitvah komisije Janez Janša v zakonskem roku ni prijavil nakupa trisobnega stanovanja v Ljubljani, prodaje kmetijskih zemljišč v Trenti, najema hipotekarnega kredita in nakupa osebnega avtomobila. Za avtomobil, denimo, ki je v resnici vreden 46.000 evrov, je Janša prijavil le 14.500 evrov izdatkov.

Poleg tega Janša ni prijavil poroštva stranki SDS v višini pol milijona evrov, poroštva družinskemu članu pri najemu posojila v višini 125.000 evrov in pologa gotovine na transakcijski račun v višini 33.000 evrov, pravijo v komisiji. Ta ugotavlja, da je del 210.000 dodatnega premoženja “povezan z izrazitimi korupcijskimi tveganji v povezavi s poslovanjem pravnih oseb v lasti enega od njegovih družinskih članov.”

Problematičen je po mnenju KPK tudi Janšev nakup stanovanja v Ljubljani, s katerim naj bi “pridobil premoženjsko korist od gospodarske družbe Imos v okvirni višini najmanj 100.000 evrov." Posel je po ugotovitvah komisije obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja. Med zanimivimi poglavji so tudi Janševa številna potovanja, od Mauritiusa do Grčije, za katera ni pojasnil načina in izvor plačila stroškov.

Pri ostalih predsednikih parlamentarnih strank - Karlu Erjavcu (Desus), Ljudmili Novak (NSi), Gregorju Virantu (DL), Radovanu Žerjavu (SLS) in (v času nadzora) Borutu Pahorju (SD), nepravilnosti ni odkrila.

DAVORIN KORON


Najbolj brano