Dragonja napoveduje 30 odstotkov manj zaposlenih na ministrstvu

Kandidat za gospodarskega ministra Metod Dragonja si bo med drugim prizadeval za vzpostavitev sklada podrejenega kapitala v velikosti približno 500 milijonov evrov, ki bi za pet do sedem let kapitalsko vstopal v podjetja in tako izboljšal njihovo finančno strukturo.

Kandidat za gospodarskega ministra Metod Dragonja si bo med drugim prizadeval za vzpostavitev sklada podrejenega kapitala v velikosti približno 500 milijonov evrov, ki bi za pet do sedem let kapitalsko vstopal v podjetja in tako izboljšal njihovo
Kandidat za gospodarskega ministra Metod Dragonja si bo med drugim prizadeval za vzpostavitev sklada podrejenega kapitala v velikosti približno 500 milijonov evrov, ki bi za pet do sedem let kapitalsko vstopal v podjetja in tako izboljšal njihovo 

LJUBLJANA > Metod Dragonja je v uvodni predstavitvi pred člani odbora DZ za gospodarstvo v skladu s prednostnimi nalogami koalicije precej pozornosti posvetil vprašanju finančnega in poslovnega prestrukturiranja podjetij.

Na področju organizacije ministrstva je kot pomemben cilj podčrtal povečanje učinkovitosti ministrstva, organov v sestavi in izvajalskih institucij. Zavzemal se bo za bolj vitko in učinkovito strukturo ter znižanje števila zaposlenih za 30 odstotkov v roku enega leta. Želi dati namreč zgled drugim resorjem, da je to dosegljivo.

Prepričan je namreč, da je po vsaj delni sanaciji bank konec lanskega leta zdaj ključna naloga ekonomske politike ustvarjanje pogojev za razdolževanje in prestrukturiranje gospodarstva, zato da se podjetjem omogoči lažji dostop do bančnih posojil.

Orodja za prestrukturiranje podjetij delno po Dragonjevih besedah zagotavlja že prenovljena insolvenčna zakonodaja, za katero bo njeno izvajanje pokazalo, če je dovolj učinkovita.

Dodatno k ciljem koalicijske pogodbe pa je Dragonja danes članom odbora predstavil ambicijo, da se oblikuje sklad podrejenega kapitala, ki bi s ciljem izboljšati kapitalsko strukturo v podjetja vstopil za pet do sedem let. S tem bi se poleg dolžniškega zagotovilo tudi lastniško financiranje.

Dragonja si predstavlja, da bi bil sklad težak približno 500 milijonov evrov, ob tem pa se zaveda, da bo z njegovo vzpostavitvijo povezana vrsta pravnih in drugih vprašanj, saj mora biti v skladu s pravili za državne pomoči v EU. Njegovo strukturo zaradi tega vidi le kot hibrid med zasebnimi in državnimi sredstvi.

Oblikovanje tovrstnega sklada vidi kot velik izziv, a istočasno kot pomemben element večje posojilne aktivnosti bank ter finančne stabilnosti podjetniškega sektorja.

STA


Najbolj brano