Doplačila zdravil dvigujejo tlak

Ko je v ponedeljek začela veljati nova terapevtska skupina zdravil za zniževanje krvnega tlaka in holesterola, farmacevti cen zanje - obljubam zdravstvene zavarovalnice navkljub - še niso znižali. To delajo šele zdaj. Zato so morali tisti, ki so zdravila nujno potrebovali, prve dni še krepko doplačati. Novost je dodatno obremenila tudi zdravnike, ki zdravila predpisujejo.

Statini - zdravila za zniževanje holesterola -, so skupaj s tistimi za krvni tlak na novo obremenili žepe bolnikov Foto: Leo Caharija
Statini - zdravila za zniževanje holesterola -, so skupaj s tistimi za krvni tlak na novo obremenili žepe bolnikov Foto: Leo Caharija

SLOVENIJA, ISTRA > Uveljavitev nove terapevtske skupine zdravil v ponedeljek je povzročila to, kar so zdravniki napovedovali - nepotrebno zmedo in dodatno delo, zlasti pri izbranih osebnih zdravnikih, ki napišejo največ receptov.

Gre za skupino 241 zdravil, za 114 so nujna različna doplačila. V sredo je pri enem od statinov doplačilo s 17,50 upadlo na 3,60 evra. Lekarniška zbornica navaja, da se tretjina bolnikov vrne po novi recept za drugo zdravilo z nižjim doplačilom. ZZZS najavlja še dve novi terapevtskih skupini - za zaviralce angiotenzinske konvertaze in za spreminjanje ravni serumskih lipidov.

Dodatno breme

Zdravniki, zlasti specialisti družinske medicine, te dni glavnino časa porabijo za pregledovanje seznamov in cenikov zdravil, za preračunavanje odmerkov in pojasnila bolnikom o tem, zakaj zamenjava zdravila, kako ga jemati in koliko morajo zanje sami doplačati. Obenem se povečuje naročanje na kasnejše kontrole, nujne zaradi ugotavljanja učinkovitosti novih zdravil.

“Dela je zato ta teden veliko več,” pritrjuje Ljubica Kolander Bizjak, strokovna direktorica v koprskem zdravstvenem domu. “Ni vseeno, za koliko je treba, denimo, pri posamezniku s statini znižati raven slabega holesterola (LDL). Zato je odločilno, kakšno zdravilo in v kakšnem odmerku predpisati.” Zdravniki morajo bolnikom še pojasniti, koliko znaša doplačilo, s čimer se morajo bolnik strinjati. “Za mnoge je doplačilo 10 ali 15 evrov prevelik strošek,” ugotavlja Kolander Bizjakova. Opaža, da so zneski doplačil od ponedeljka do včeraj že upadli: “Proizvajalci cene postopoma znižujejo, tudi zato je zmeda velika.”

Jezni bolniki

Doplačila pri bolnikih vzbujajo osuplost, pa tudi jezo. Najhuje je bilo prvi dan, ko so doplačila znašala od slabega evra pa tja do 25 evrov za škatlico. Strelovod za jezo so poleg zdravnikov tudi lekarnarji, ki ob izdaji zdravila terjajo plačilo.

K sreči so, vsaj v Istri, lekarnarji razumni. Bolnikom, ki še imajo doma nekaj tablet dosedanjega zdravila, svetujejo počakati do ponedeljka. Tedaj naj bi se, vsaj po izkušnjah sodeč, cene ustalile na primerno nižjih doplačilih,” dodaja zdravnica.

Že pred meseci je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) napovedal uvedbo te skupine zdravil in tudi, da bodo tovarne cene prisiljene znižati. Gre za varčevanje - ZZZS naj bi tako pri zniževalcih holesterola letno privarčevali 6,8 milijona evrov, pri zdravilih za zniževanje krvnega tlaka pa približno 917.000 evrov. Skupni prihranki na račun teh zdravil (torej s prihranki komercialnih zdravstvenih zavarovalnic) naj bi znašali 19 milijonov evrov.

Za vsako terapevtsko skupino zdravil ZZZS določi najvišjo priznano vrednost zdravila, ki se v celoti krije iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

JASNA ARKO


Najbolj brano