Dolga pot do odvzema premoženja

Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora doslej ni obrodil še nobenega sadu. V teku je šest sodnih postopkov; glavna obravnava v prvi zadevi naj bi se začela decembra.

Premierka Alenka Bratušek se strinja, da se  sodni postopki, povezani z odvzemom nezakonito pridobljenega  premoženja, vlečejo predolgo Foto: STA
Premierka Alenka Bratušek se strinja, da se sodni postopki, povezani z odvzemom nezakonito pridobljenega premoženja, vlečejo predolgo Foto: STA

LJUBLJANA > Vlada se ne more vpletati v delo sodne veje oblasti in zahtevati pospešitve postopkov, je včeraj poudarila premierka Alenka Bratušek. Da je zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora neučinkovit, saj od leta 2010, ko je bil sprejet, do zdaj še ni bilo nobenega zaključenega postopka, jo je opozoril poslanec NSi Matej Tonin.

Premierka je napovedala, da bo poslanskim skupinam v kratkem predstavila osnutek izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu. Osnutek, ki bi ga moral DZ sprejeti pol leta po sprejetju zakona o fiskalnem pravilu, je na strokovni ravni pripravljen, prav tako tudi prvi potrebni izračuni.

“To sporočilo je izjemno slabo,” je dolgotrajnost postopkov komentiral Tonin. Bratuškova se strinja, da bi morale stvari teči hitreje, vendar poudarja, da to ni v pristojnosti vlade. Ta ima sicer poleg že omenjenega zakona v rokavu še eno zamisel, kako priti do nezakonito pridobljenega premoženja. V državni zbor je že poslala predlog zakona o davčnem postopku, ki predvideva 70-odstotno obdavčitev premoženja v primerih, ko lastniki ne bo znal pojasniti izvora premoženja.

Poslanko SDS Romano Tomc pa je med včerajšnjimi poslanskimi vprašanji premierki zanimalo, kako lahko Bratuškova še govori o socialni državi, ko pa je socialna pomoč pri nas postala kredit, ki ga bo treba vračati. To že velja za varstveni dodatek, predvidoma pa bi se država lahko vpisala med dediče tudi pri tistih, ki ne bi zmogli plačati nepremičninskega davka. Medtem pa se prejemnikom izjemnih pokojnin ni treba odpovedovati ničemur, opozarja Tomčeva. V mislih je imela prejemnike borčevske pokojnine, pokojnine za vojaške zavarovance in nekdanje uslužbence JLA.

Bratuškova je očitke, da njena vlada ne skrbi za socialno šibke, kot bi morala, zavrnila. Prav zdaj so v postopku v DZ popravki Svetlikove socialne zakonodaje, ki naj bi zakonodajo izboljšali v delih, kjer je študija njenih učinkov pokazala pomanjkljivosti. Ob očitkih o izjemnih pokojninah pa je Bratuškova opozorila na ustavno presojo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki ga je uveljavila Janševa vlada. Ustavno sodišče je odločilo, da je bilo znižanje pokojnin prejemnikom izjemnih pokojnin neupravičeno, zato mora vlada vračati denar, ki ga je zakon vzel tem skupinam ljudi. JK


Najbolj brano