Dogovor o proračunu in javnem dolgu potrdil predstavniški dom

Predstavniški dom ameriškega kongresa je z udobno večino 285 glasovi za in 144 glasovi proti potrdil senatni predlog zakona za nadaljevanje proračunskega financiranja vladnih agencij in povišanje dovoljene meje javnega dolga.

Glede na ankete javnega mnenja je Barack Obama, ki je od začetka vztrajal, da se ne bo pustil izsiljevati, iz boja izšel kot zmagovalec Foto: STA
Glede na ankete javnega mnenja je Barack Obama, ki je od začetka vztrajal, da se ne bo pustil izsiljevati, iz boja izšel kot zmagovalec Foto: STA

WASHINGTON > Predlog mora zdaj še podpisati predsednik ZDA Barack Obama.

Pred predstavniškim domom je senat predlog potrdil z 81 glasovi za in 18 glasovi proti. Senat je opravil glasovanje tri ure in pol pred iztekom zadnjega roka za povišanje dovoljene meje javnega dolga v višini 16.700 milijard dolarjev, ki ga je postavil finančni minister Jack Lew z opozorilom, da mu bo potem zmanjkalo denarja za poravnavanje vseh obveznosti.

Financiranje vlade podaljšano le do 15. januarja

Predstavniški dom je predlog potrdil uro in pol pred iztekom roka, to je do šeste ure zjutraj po srednjeevropskem času. Rok sicer več ni bil pomemben, ko je postalo jasno, da bo predlog potrjen, saj finančno ministrstvo ZDA čez noč ni plačevalo računov. Vendar pa je bila škoda na zaupanju v stabilnost ZDA že narejena in dodatna se obeta že januarja. Financiranje vlade se podaljšuje le do 15. januarja, nova meja javnega dolga pa bo zadostovala le do 7. februarja.

Predlog zakona zahteva od ministrstva za zdravstvo, da potrdi, da bodo subvencije za zdravstveno zavarovanje v okvirju velike reforme iz leta 2010, ki ji nasprotniki in zdaj tudi zagovorniki pravijo “Obamacare”, dobivali res le tisti, ki jih potrebujejo. Predlog prav tako poziva h pogajanjem med senatom in predstavniškim domom glede znižanja proračunskega primanjkljaja.

O zahtevah republikancev pa nič

O zahtevah republikancev zaradi katerih se je 1. oktobra ustavilo financiranje večjega dela vladnih agencij, pa ni ne duha ne sluha. Glede na ankete javnega mnenja je Barack Obama, ki je od začetka vztrajal, da se ne bo pustil izsiljevati, iz boja izšel kot zmagovalec. Nemudoma po senatnem glasovanju je obljubil takojšen podpis predloga, ko ga dobi na mizo in ponovil, da se je z republikanci pripravljen pogajati o vseh zamislih, ki bodo koristile ljudem in državi.

Obama ni kritiziral in ni kazal s prstom na krivce za skorajšnji stečaj ZDA, ampak je pohvalil voditelje obeh strank za dogovor. Republikanski pripadniki gibanja čajanke in teksaški senator Ted Cruz, ki so zakuhali krizo z uvodnimi zahtevami, da se v zameno za financiranje vlade in dvig meje javnega dolga, odvzame denar zdravstveni reformi predsednika Obame, pa po porazu niso pokazali nobene pripravljenosti na bodoče kompromise.

Cruz je obljubil, da se bo še naprej z vsemi silami boril proti reformi in je kritiziral republikanske kolege v senatu, ker so sprejeli dogovor. Predsedniku predstavniškega doma Johnu Boehnerju iz Ohia pa so kongresni republikanci glasno zaploskali, ko je priznal poraz in dejal, da so se dobro borili, vendar niso uspeli zmagati.

Izjave članov predstavniškega doma kongresa tik pred glasovanjem tudi niso nakazovale boljše sodelovanje v prihodnje. Demokrati so kritizirali republikance, ker so zaprli vlado in potisnili ZDA na rob finančnega prepada, republikanci pa so kritizirali proračunsko porabo, primanjkljaj in zdravstveno reformo. Za predlog je glasovalo 200 demokratov in le 85 republikancev.

STA


Najbolj brano